Uzmanlardan, Koronavirüs'e Karşı Altın Değerinde 4 Önemli Kural Açıklaması!

Koronavirüs salgınına karşı alınması gereken tedbirlerden 5 önemli kural! Fiziki mesafe, maske ve hijyenin yanı sıra uzmanlar hiç bilinmeyen dikkat edilmeyen bazı kuralları dikkat çekiyor.

Uzmanlardan, Koronavirüs'e Karşı Altın Değerinde 4 Önemli Kural Açıklaması!

Corona virüse karşı altın değerinde 4 önemli Kural!

Türkiye genelinde ve dünya genelinde pandemi hastalık korana virüsün etkilerini azalmasına yönelik olarak bilim adamlarının görüşleri ve tedbirlere yönelik olarak atılması gereken adımları çok önemli bir yeri bulunuyor. Profesör Doktor Asım Şafak, kulak burun boğaz hastalıklar uzmanı olarak hepimizin bildiği maske hijyen de sosyal mesafe kuralının önemli değinerek bu kurallara uygularken dikkat etmemiz gereken çok önemli 4 madde sıraladı. Işte o açıklamalar;

1- 3 KATLI CERRAHİ MASKE KULLANIMI;

Koronavirüs salgınının ilk çıktığı zamanlarda tartışma konusu olan maske kullanılmalı mı yoksa sadece hasta olanlar mı? Kimler maske takmalı konusu uzun süre uzmanlar tarafından farklı bakış açıları ele alındı. Geldiğimiz süreçte tüm dünyada herkes maske kullanmak zorunda kaldı ve yapılan açıklamalara göre maskelerinde türleri var. Normal vatandaşların 3 katlı cerrahi maske kullanmaları gerekiyor. N95 maskeleri, ffp1 maskesi, ffp2 ve ffp3 maskelerinin kullanacak kişilerin hastalık taşıyanların sağlık personeli tarafından kullanılması gerektiği ifade edildi.

2- MASKEYİ DOĞRU KULLANMAK;

Türkiye genelinde ilk pandemi kurulları pek çok yerde maske zorunluluğunu getirdi. Fakat her ne kadar idari yaptırımların da uygulanması yapılsa da pek çok vatandaş havaların sıcak gitmesi ile birlikte maske düzgün kullanmakta zorlanıyorlar. Özellikle burun ve ağız bölgelerinin mutlaka kapalı olması gerekiyor. Çünkü virüs etrafa mikro zerrecikler halinde yayılıyor. Kapalı ortamlarda da maske kullanmak hayati öneme sahiptir.

3- MASKENİN GEÇİŞKENLİĞİ;

Maske kullanırken de kullanılan ürünün kalitesi ve geçirgenliği çok önemli bir yer ediniyor. Hava geçirgenliği ne kadar düşük olursa maskenin koruyucunun da koruyuculuğu da o kadar arttığı ifade ediliyor. Bunu test etmenin kolay bir yürü var. Maskenin önüne tuttunuz mum yada çakmağın maske takılıyken üflediğimizde söndürüyorsa geçişkenliği fazla demektir ve geçiren hava miktarı arttığı zamanlarda koruması da azalmış oluyor.

4- FİZİKİ MESAFE;

Önemli kurallardan bir tanesi fiziki sosyal mesafedir. Herr iki kişi arasındaki mesafe fazla ise hapşırmalar öksürmeler yolu ile yayılan enfeksiyonlar bulaşması da azalacaktır. Mesafe uzadıkça virüs yayılma yoğunluğu da düşüyor. Pek çok insanda hiçbir belirti olmamasına rağmen virüs taşıdığı ifade ediliyor. Bu sebeple sosyal mesafenin uyulması çok önemli yere sahiptir.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 14:41
YORUM EKLE