Adalet Bakanlığı personel alımı yapacak. 2024 yılı kapsamında bünyesine binlerce Koruma ve Güvenlik Görevlisi alımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Bakanlık bünyesine Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımı Türkiye Geneli yapılacak. Adaylardan Aranacak şartlar ve başvuru bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Adliyelere Güvenlik Alımı Yapılacak!

Adalet Bakanlığı 2024 yılı Personel alımı faaliyetleri duyulmaya başlandı. Bu kapsamda son zamanlarda gündemde olan Adalet Bakanlığı Personel Alımı için yeni bilgi ve açıklamalar gelmeye başladı. Adalet Bakanlığı Alımları Türkiye geneli yüzlerce Adliye için yapılacak.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Kontenjan Sayısı Belli Oldu!

Adalet Bakanlığı bünyesindeki eksikliği gidermek üzere 2024 yılı Personel alımı kontenjan sayısı açıklandı. Bu kapsamda Adalet Bakanı Açıklaması ile toplamda 22.984 Personel alımı gerçekleştirilecek. Haberin detayları aşağıda.

Adalet Bakanlığı ve CTE 2024 yılı 81 Şehir 22.984 Personel Alımı Yapacak! Adalet Bakanlığı ve CTE 2024 yılı 81 Şehir 22.984 Personel Alımı Yapacak!

Güvenlik Görevlisi Kontenjan Sayısı Kaç Olacak?

Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl ciddi bir sayısa 1400 Kişilik kadro ile Güvenlik Görevlisi alımı yapılmıştı. Ancak 2024 yılında bu sayının düşmesi bekleniyor. Kamuda Tasarruf kapsamında kamuya alımlar azaltıldı. Bu yönde de 500 ile 1000 Kişilik bir kontenjan bekleniyor.

SİZCE KAÇ KİŞİ ALINMALI? YORUM YAZINIZ.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK BAŞVURU YAPACAK ADAYLAR BURADA! TIKLA SENDE KATIL

Güvenlik Görevlisi9

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımı Şartları Ne Olacak?

Adliyelerde görev yapacak olan Güvenlik Görevlileri öncelikle en az Lise mezunu olmaları ve KPSS puanına sahip olmaları gerekmektedir. Buna göre şartlar şöyle olacak?

Genel Şartlar Nedir?

Genel olarak adaylardan 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Ayrıca  5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde yer alan şartları taşımak gereklidir.

Eğitim Şart Nedir?

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

Kimlik Kartı Şartı: 

Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak,

Yaş Şartı Olacak!

 Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1993 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Boy Şartı Nedir?

Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak.

Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.)

Sağlık Şartı:

Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak,

KPSS Şartı Nedir?

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımı alımı için 2022 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gereklidir.

Başvurular ne Zaman Yapılacak?

Adalet Bakanlığı güvenlik alımında başvurular Haziran ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Başvurular sadece Elektronik ortamda yapılacaktır.

Başvuruda İstenen Belgeler:

- Mezuniyeti gösterir öğrenim belgesi, (Öğrenim bilgileri ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Öğrenim bilgisi alınamayan veya hatalı olan adaylar söz konusu belgeyi sisteme kendisi yükleyecektir.)
- Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı,

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Boy ve kilo şartını taşıyanlar sözlü sınava çağrılacaktır.

KPSS Taban Puanlar Kaça Düşer?

Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları KPSS 70 puan karşılığında yapılıyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan atamalarda KPSS Puanın 70 e kadar düştüğü görülmektedir. Bu kapsamda 2023 yılı Personel alımlarında en düşük KPSS Puanı 70 olarak bekleniyor.

Adliye9

İlanlar yayınlandığı anda bildirim alın

Çok yakın zaman içerisinde kamuoyuna duyurulması beklenen mübaşir alımı için tüm bilgilendirmeleri almak, mübaşir olma şartları ve adaylarda aranacak özellikler gibi duyuruları kaçırmamak için mobil uygulamalarımızı indirebilirsiniz.

iOS için TIKLAYINIZ

Android için TIKLAYINIZ

Kaynak: İşin Olsa