Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı yapıyor. Bakanlık 2024 yılı kapsamında yayımladığı ilana göre KPSS Puanı ile personel alacak. Alımlar Mülakatsız personel Alımı ve Sözlü sınav kapsamında gerçekleştirilecek.

GELİŞMELERİ ve YEDEK ADAY LİSTESİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN VE  HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİR

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Sözlü Sınav İle Alımlar Hakkında Duyuru Geldi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı 1629 personel alımı kapsamında Mülakatsız perosnel alımı için duyuru yayımlamıştı. Söz konusu geen yeni duyuruya göre ise Sözlü sınav ile alım yapılacak pozisyonlar hakkında duyuru geldi.

Başvuruları elektronik ortamda 25.01.2024-08.02.2024 tarihleri arasında alınan 1629 Sözleşmeli Personel Alımı kapsamında, MİMAR, MÜHENDİS, ŞEHİR PLANCISI, ARKEOLOG, MÜZE ARAŞTIRMACISI, KÜTÜPHANECİ, TEKNİKER, TEKNİSYEN ve RESTORATÖR pozisyonlarına başvuran adaylar durumlarına Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/) adresi üzerinden ulaşabileceklerdir.

Kariyer Kapısı üzerinde durumlarını “OLUMLU”, “SÖZLÜ SINAV” olarak gören adaylardan,

MİMAR, MÜHENDİS, ŞEHİR PLANCISI, ARKEOLOG, MÜZE ARAŞTIRMACISI, KÜTÜPHANECİ, TEKNİKER ve TEKNİSYEN pozisyonlarına başvuran adaylar Sözlü Sınava;

RESTORATÖR pozisyonlarına başvuran adaylar Mesleki Uygulama Sınavına; katılmaya hak kazanmıştır.

Sözlü Sınav ile Mesleki Uygulama Sınavı yer ve tarih bilgisi daha sonra bildirilecektir.

1629 Mülakatsız Personel Alımı Sonuçları Açıklandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı için istenen duyuru az önce geldi. Başvuruların sona ermesinden sonra adaylar sponuçların bir an önce açıklanmasını beliyordu.

Bu kapsamda 25 Mart 2024 tarihi ile gelmiş olan duyuruya göre 1629 personel alımı için kesin sonuçlar ve istenen belgeler açıklandı.

Başvuruları elektronik ortamda 25.01.2024-08.02.2024 tarihleri arasında alınan 1629 Sözleşmeli Personel Alımı kapsamında, KPSS puan sıralamasına göre yerleştirilmeleri yapılan pozisyonlardaki (ÇOCUK GELİŞİMCİSİ, BÜRO PERSONELİ, KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ, AŞÇI, TEMİZLİK PERSONELİ, ŞOFÖR ve BAHÇIVAN) adaylar sonuçlarına Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/) adresi üzerinden de ulaşabileceklerdir.

1629 Personel Alımı Yapılacak Kadrolar Hangileridir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Geneli farklı şehirlerde olmak üzere 1629 sözleşmeli personel alacak. 15 farklı kontenjanda olmak üzere Mülakatsız ve Mülakat ile sözleşmeli personel alınacak. İşte kontenjan dağılımı:

Mülakatsız Personel Alımı Kontenjanları:

 • 16 Çocuk Gelişimcisi,
 • 360 Büro Personeli,
 • 335 Koruma ve Güvenlik Görevlisi,
 • 6 Aşçı,
 • 232 Temizlik Görevlisi,
 • 46 Şoför,
 • 2 Bahçıvan,

Sözlü Sınav İle Personel Alımı Kontenjanları:

 • 73 Mimar,
 • 87 Mühendis,
 • 19 Şehir Plancısı,
 • 54 Arkeolog,
 • 19 Müze Araştırmacısı,
 • 250 Kütüphaneci,
 • 16 Tekniker,
 • 70 Teknisyen,

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Sözlü Sınav Olmaksızın yapılacak kadrolarda;

Başvurular, pozisyonlar itibariyle KPSS(B) grubu puanı esas alınarak yer ve pozisyon olarak ayrı ayrı sıralama yapılacağından, en yüksek puanı alan adaydan başlanarak pozisyon sayısı kadar sözleşmeli personel alınacaktır.

Sözlü Sınav İle Yapılacak başvurularda

Sınabv ile yapılacak alımlarda adayların KPSS puanı ele alınmak üzere yapılacak değerlendirmeye göre kadro sayısının 3 katı aday seçilerek sözlü sınav yapılacaktır.

Bege Teslim Tarihi Açıklandı!

ASİL ADAYLARIN aşağıda belirtilen belgeleri en geç 03.04.2024 günü mesai bitimine kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Çiğdem Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:50 Çankaya/ANKARA adresi Genel Evrak Birimine elden, posta ya da kargo yoluyla ulaştırmaları zorunludur. Posta yoluyla yapılan başvurularda aşağıda belirtilen belgelerin son başvuru tarihi mesai bitimine kadar Bakanlık genel evrak birimine ulaştırılması gerekmektedir. Postadaki gecikme nedeniyle son başvuru tarihinden sonra Bakanlık genel evrak birimine ulaşan başvurular işleme konulmayacaktır.

İstenen Belgeler Hangileridir?

YERLEŞTİRİLEN ASİL ADAYLARDAN İSTENEN BELGELER

1-Dilekçe (Örneği için tıklayınız.)

2-Öğrenim Belgesi aslı veya onaylı örneği, (e-Devlet üzerinden de alınabilir)

3-Nüfus Cüzdanı aslı veya onaylı örneği, (e-Devlet üzerinden de alınabilir)

4- Koruma ve Güvenlik Görevlisi pozisyonuna yerleştirilen adaylar için Özel Güvenlik Kartı (arkalı önlü) ya da Özel Güvenlik Sertifikası aslı veya onaylı örneği,

5- Şoför pozisyonuna yerleştirilen adaylar için Ehliyet ve SRC belgeleri fotokopileri,

6- KPSS sonuç belgesi (e-Devlet üzerinden alınacaktır)

7-Heyet Raporu;

a) Çocuk Gelişimcisi, Büro Personeli, Aşçı, Şoför ve Bahçıvan pozisyonlarına yerleştirilen adaylar için; Heyet Raporu (Asıl), heyet raporu (Tam teşekküllü Devlet veya Devlet Üniversitesi Hastanelerinden) almaları gerekmektedir.

b)Koruma ve Güvenlik Görevlisi pozisyonuna yerleştirilen adaylar için; Heyet Raporu (Asıl), "Güvenlik görevini yapmaya engel olacak sağlık sorunu olmadığınıgösteren heyet raporu (Tam teşekküllü Devlet veya Devlet Üniversitesi Hastanelerinden) almaları gerekmektedir. Adayların boy ve kilolarının ilgili kurum tarafından verilen heyet raporunda mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.

Erkek adaylar için boyunun 170 cm den kısa olmaması, kilosunun ise cm cinsinden boy uzunluğunun son 2 rakamından 15 den fazla, 13 den az olmaması gerekmektedir. (Örneğin boy uzunluğu 170 cm ise kilosu en fazla 70+15=85 kg ve en az 70-13=57 kg olmalıdır.)

Kadın adaylar için boyunun 160 cm den kısa olmaması, kilosunun ise cm cinsinden boy uzunluğunun son 2 rakamından 15 den fazla, 13 den az olmaması gerekmektedir, (Örneğin boy uzunluğu 160 cm ise kilosu en fazla 60+15=75 kg ve en az 60-13=47 kg olmalıdır.)

c)Temizlik Personeli için; "Temizlik görevini devamlı yapmasına engel olabilecek hastalık ve benzeri engelleri bulunmadığını" gösteren heyet raporu (Tam teşekküllü Devlet veya Devlet Üniversitesi Hastanelerinden) almaları gerekmektedir.

8-Mal Bildirimi (Örneği için tıklayınız.) (İki sayfa olan Mal Bildirimi arkalı önlü olarak tek yaprakta doldurulacaktır.)

9-25.03.2024 tarihi veya sonrası itibariyle alınan Adli Sicil Belgesi (E-Devlet üzerinden de alınabilir), (Belgede adli sicil kaydı yoktur, adli sicil arşiv kaydı yoktur ibareleri beraber bulunmalı), (Vardır ibaresi bulunması halinde konuyla ilgili belgelerin gönderilmesi)

10-Askerlik Belgesi (Erkekler için) (e-Devlet üzerinden alınacaktır) Askerlik hizmetini tamamlamış adayların Terhis Belgesi örneği.

11-Yerleşim Yeri Belgesi (e-Devlet üzerinden alınacaktır)

12-Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olmadığına ilişkin Sosyal Güvenlik Merkezlerinden alınacak belge (e-Devlet üzerinden de alınabilir.)   

13- Kamu Kurumlarında çalışan, son 1 yıl içinde çalışıp ayrılan adaylar için, Kurumlarından alacakları, hangi pozisyon, statü ve ünvanda çalıştığını gösteren Resmi Belge (Amir onaylı hizmet belgesi, Barkodlu belge vb.)

14- 6 adet vesikalık fotoğraf  

Editör: Erhan İmamoğlu