Bekçi Alımı için bekleyiş arttı. İşin Olsa ekibi olarak tarafımıza aldığımız geri dönüşler neticesinde Bekçi Alımı için detayları aktarmaya karar verdik. 2024 yılı Bekçi Alımı yapılacak mı? Adaylardan hangi özel ve genel nitelikler aranacak? İlan ne zaman yayımlanacak? tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

2024 yılı Lise Mezunu bekçi alımı için ilanı bekleyen adayların bekleyişi devam ediyor. Adaylar her gün tarafımıza ilettikleri talep doğrultusunda çok sayıda aday bekçi alımı ilanının gelmesini bekliyor.

2024 Yılı Bekçi Alımı Yapılacak Mı?

2024 yılı bekçi alımı için oldukça fazla talep geliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan atama izni kararına göre Bekçi alımı hakkında herhangi bir karar alınmadı. Ancak İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından her yıl alım yapıldı. 2023 yılında 1250 Bekçi Alımı yapıldı. 2024 yılında ise 10 bin üzerinde Bekçi alımı yapılması bekleniyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz yıllara göre,

 • 2017 ve 2018 yılı 7 bin Bekçi alındı,
 • 2019 yılı 8187 bekçi alındı,
 • 2020 yılı 400 bekçi alımı yapılmıştı.
 • 2022 Yılı 320 Bekçi alındı,
 • 2023 Yılı 1250 Bekçi alındı,

İŞKUR ile Bekçi Alımları Devam Ediyor!

Türkiye İş Kurumu aracılığı ile yayımlanan bekçi alımları için başvurular devam ediyor. Farklı şehirlerde bekçi alımı ilanlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

KPSS Şartsız En Az İlkokul Mezunu 1760 Bekçi ve Güvenlik Görevlisi Alınacak! KPSS Şartsız En Az İlkokul Mezunu 1760 Bekçi ve Güvenlik Görevlisi Alınacak!

En az İlköğretim Mezunu 36 Şehirde Bekçi Alımı Başvuruları Başladı En az İlköğretim Mezunu 36 Şehirde Bekçi Alımı Başvuruları Başladı

10 Bin Bekçi Alımı Bekleniyor!

Yukarıdaki tabloda da göreceğiniz gibi 10 bin bekçi alımı yapılması bekleniyor. Uzun zamandır yüksek sayıda bekçi alımı yapılmadı. İçişleri Bakanlığından yayımlanacak olan ilan ile en az 10 bin kişilik bekçi kadrosunda alım bekleniyor.

2024 Yılı Bekçi Alımı İlanı Ne Zaman Yayımlanacak?

Bekçi alımları genelde yılın ortalarında yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda da yayımlanmış olan Bekçi alımı ilanlarına göre ilanlar Mayıs, Haziran, temmuz aylarında ilan edilmişti. 2024 yılında da bu tarihler yayımlanması bekleniyor.

Bu kapsamda ilanın önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor.

BEKÇİ ALIMI BEKLEYEN DİĞER ADAYLAR BURADA

Yüzbinlerce Aday İlanı Bekliyor

Son alımların sadece bazı şehirlerde yapılması ile Türkiye Geneli 3 yıldır bekçi alınmamış oluyor. Artık adaylar ilanın bir an önce gelmesini bekliyor ve bu kapsamda gözler Polis Akademisi Başkanlığına çevrildi. Bekçi alımı ilanının Nisan ayı içerisinde gelmesi bekleniyor. İlandan anında haberdar olmak için İşin Olsa mobil uygulamalarını indirebilir veya diğer adaylarında bulunduğu İnstagram hesabımıza katılabilirsiniz.

BEKÇİ ALIMI İLANI GELDİĞİNDE VEYA ŞARTLAR ESNETİLDİĞİNDE ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Adayların en çok merak ettiği konulardan biriside başvuru şartlarıdır. Bu kapsamda Bekçi alımları en az Lise mezunu adaylar içerisinden yapılıyor. Ayrıca adaylardan genel ve özel nitelikler talep edilecek.

Genel Başvuru Şartları Nedir?

Adaylardan genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Kötü şöhretli olmamak, Memuriyete Engeli olmamak, Silah taşımasına engel herhangi bir hukuki sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir siyasi parti üyeliği olmamak" gibi genel nitelikler aranacak.

Özel Başvuru Şartları Nedir?

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • En az 167 cm boyunda olmak,
 • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

Adaylar Hangi Şartların Esnetilmesini istiyor?

Bir çok aday Yaş, Askerlik şartı, Boy şartı ve askerlik niteliklerinde esnetilme bekliyor. Peki siz hangi şartlarda esnetilme bekliyorsunuz? YORUM KISMINDA BELİRTİNİZ.