7 Bin Suriyeliye Vatandaşlık Veriliyor! Suriyeliler Sayının Artmasını İstiyor

Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi konusunda önemli adımlar atılıyor. Buna göre 7 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verilecek. Suriyeliler sayının artmasını istiyor.

7 Bin Suriyeliye Vatandaşlık Veriliyor! Suriyeliler Sayının Artmasını İstiyor

Bilindiği üzere Suriye'de yaşanan iç karışıklıktan dolayı 3 milyona yakın Suriyeli ülkemizde konaklamaktadır. Resmi rakamlardan hariç olmak üzere her geçen gün çok sayıda Suriyeli ülkemize giriş ve çıkış yapabiliyor. Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda önemli adımlar atıldı.

Geçtiğimiz sene bilindiği üzere Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusu gündeme gelmiş ve bakanlar kurulunda konunun görüşüleceğine dair açıklamalar yapılmıştı. Buna göre önemli adımlar atılmaya başlandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞLIK VERECEK

Türk vatandaşlığına alınması beklenen 300 bin Suriyeli'nin 150 bine yakını vatandaşlık için müracaatlarını gerçekleştirdi. Buna göre ilk etapta 7 bin kişilik Suriyeli'nin vatandaşlığa alınması ve sayının 10 bin, 30 bin olarak artması bekleniyor. Suriyeliler başvurularını İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne yapıyor.

VATANDAŞLIK NASIL VERİLECEK

Türkiye'de bulunmakta olan çok sayıda Suriyeli vatandaşlık talebinde bulunuyor. Peki Suriyelilere vatandaşlık nasıl verilecek. Buna göre ilk olarak Suriyelilerin İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir. Gelen müracaatlar detaylı bir şekilde incelenmekte ve uygun bulunan kişiler Arapça ve Türkçe olarak mülakatlara alınmaktadır. Mülakatların sona ermesinden sonra arşiv, güvenlik soruşturmaları yapılacak ve uygun bulunan kişiler Türk vatandaşlığına alınacak.

1 YIL OY KULLANMAMA ZORUNLULUĞU

Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasından sonra ilk bir yıl boyunca oy kullanmaları yasaklanacak. Birinci yıllarından sonra yapılacak tüm seçimlerde Suriyelilerde Türk vatandaşı olarak oylarını kullanabilecektir.

TÜM HABERLERİ BURADAN GÖRÜNTÜLEYEBİLİRSİNİZ

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 13:25

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE