Başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir konu olarak KKTC’de bu hafta sonu 11 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi gündemdeki yerini koruyor. Özellikle hali hazırda Cumhurbaşkanlığı yapan Mustafa Akıncı’nın 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiği adımları Kıbrıs sorununu çözmede yetersiz görenler bulunuyor.

Bir diğer yandan 46 yıldır kapalı olan Maraş Sahili’nin seçime üç gün kala açılması Mustafa Akıncı’nın seçim hamlesi olarak değerlendiriliyor. Bu noktada özellikle Türkiye açısından adayların politikaları önem arz ediyor. Bu sebeple de seçimler ileride Türkiye Kıbrıs ilişkilerini farklı yönlerden etkileyebilir.

Adayların Türkiye’ye Bakışları Farklı

KKTC’de yarın yapılacak olan seçimlerde adaylardan biri halen görevde olan Mustafa Akıncı. Akıncı’nın birleşik Kıbrıs’tan yana olduğu biliniyor ve Türkiye’nin Kıbrıs’a karışmamasını savunuyor. Özellikle Türkiye’nin Kıbrıs’a karışarak Kıbrıs iradesini zedelediğini ve Kuzey Kıbrıs’ın AB’ye giremeyeceğini vurguluyor. Özellikle görevi boyunca uyguladığı politikalar ise Türkiye’nin milli çıkarları ile örtüşmüyor.

11 adayın yarıştığı Cumhurbaşkanlık seçiminde eli güçlü adaylardan biri de Ersin Tatar. Ersin Tatar’ın seçim vizyonu ise Türkiye ile ilişkilerin daha da güçlendiği bir döneme girmek. Türk ve Kıbrıs halkının güçlendiği yeni bir Cumhurbaşkanlığı.

İki gülü adayın seçimler sonucunda kazanması Türkiye açısından büyük politika değişikliklerine neden olabilir. Taban tabana zıt olan bu yaklaşımlar ile Türkiye ve Kıbrıs ilişkilerinin farklı bir boyuta gireceğini ön görmek mümkün.

Anketlerde Türkiyesiz Yönetim İstenmiyor

Seçim öncesi yapılan anketlere bakıldığında Gezici Araştırma Merkezi Sahibi Murat Gezici tarafından yapılan açıklamada özellikle 5 yıl Mustafa Akıncı yönetiminde geçen sürede Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin somut bir adım atılamaması ve Türkiye olan ilişkilerin zayıflığa sorun olarak bakılıyor. Gezici ayrıca “Yaptığımız tüm anketlerde Kıbrıs Türk halkının ezici bir çoğunluğu iki devletli bir çözümü desteklemektedir. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun federal bir çözüm çabasının başarısızlıkla sonuçlandığı yönünde yaptığı açıklama da önemlidir” açıklamasında da bulundu.

Maraş Sahili’nin Açılması ve Seçimler

47 yıldır kapalı olan Maraş Sahili’nin geçtiğimiz günlerde kısmen ziyarete açıldığının duyurulması birçok kişiyi sevindirirken yarın yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine olan etkileri de tartışılmaya başlandı. Ersin Tatar bu hamleyi, seçimlerde Mustafa Akıncı’nın kendine avantaj sağlaması şeklinde değerlendirdi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) lideri ve sol kanat adayı Tufan Erhürman, sahilin açılmasını “Tepki yaratabilir. Tam tersi yönde bir etki oluşturabilir.” Şeklinde değerlendirdi. Bu noktada bu hamleyi ve Türkiye Kıbrıs ilişkilerinin geleceğini yarın yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri belirleyecek.