Türkiye’de son zamanların en çok konuşulan ve gündemde en çok yer eden konulardan biri de her geçen gün yükselen döviz kuru, özellikle de dolar cephesinden gelen yükseliş olarak ifade edilebilir. Zira hem dün hem de geçtiğimiz günlerde sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında yer alan döviz kuru ile ilgili olarak uzmanlar da çeşitli açıklamalarda bulunuyor. Bu noktada vatandaşlar, başta dolar olmak üzere diğer döviz kurlarının neden yükseldiğini, TL’nin neden değer kaybettiğini merak ediyor.

Merkez Bankası Müdahale Ediyor

Özellikle geçtiğimiz haftalarda doların ve diğer kurların yükselişini durdurmak amacı ile bazı adımlar atılmış olup bunlardan en önemlisi ise faizlerin 200 puanlık baz arttırılarak yüzde 8’den 10’a çıkarılması olmuştu. Bu önemli adıma rağmen dolar kurunda azalış görülmüşse de sonraki günlerde kur artışına devam etti.

Bugün ise dolar kurunun 7,94’e dayanmasının ardından Merkez Bankası’ndan yine önemli bir adım geldi. Merkez Bankası, swap işlemlerinde uygulanan faiz oranını da 150 baz puan arttırarak yüzde 11,75’e kadar çıkardı. Gerçekleştirilen bu adım sonrasında ise dolar TL paritesinde TSİ ile 11:00 itibari ile 7,94’te işlem görülmeye devam etti. 15:00 itibari ile ise 7,90 dolaylarında işlem görülmeye devam ediyor. Bu işlemin etkilerinin ilerleyen günlerde net görülmesi muhtemel olsa da çoğu Uzman Merkez Bankasının bu gibi sıkılaştırma adımlarını giderek arttıracağını düşünüyor. Zira bu adımların bile tek başına yeterli olmadığı görülüyor.

Atılan Adımlara Rağmen Yükseliyor

Hem bugün alınan hem de geçtiğimiz günlerde yapılan faiz politikalarının dolar kurunun yükselişini kısa vadede etkilediği uzun vadede ise aynı yükseliş ve artışın devam ettiği görülüyor. Peki atılan adımlara rağmen dolar kuru neden artmaya devam ediyor.

Uzmanlar bunun bir değil birden çok nedeni olduğunu ifade ediyor. Bunlar arasında ise en belirgin olanları ise özellikle ABD’de yaklaşan seçimler sonrasında belirsizlik ortamının hakim olması, Trump’ın teşvik paketini seçim sonrasına kadar askıya alması, FED ile Beyaz Saray arasındaki anlaşmazlıklar, dünya genelinde etkisini her geçen gün arttıran korona virüs salgını, Türkiye Yunanistan, Ermenistan Azerbaycan arasındaki gerilim, S-400 alımı ile ABD ile artan gerilim dış etkenler olarak doları etkiliyor.

Ayrıca Türkiye içindeki siyasi huzursuzluk ortamı, korona virüs salgının yerel etkileri ve diğer politik nedenlere bağlı olarak da TL değer kaybetmeye ve kur artmaya devam ediyor. Bu noktada ise özellikle Merkez Bankası başta olmak üzere atılacak adımların ise kuru nasıl etkileyeceği birçok kişi tarafından merak ediliyor.