Şimdi Bu Tonlarca Patatesi Ne Yapmalı?

Rusya ile Türkiye ilişkilerinin gündemizi meşgul etmesinin yanında bir de Doğu Anadolu'da gerçekleşen terör olaylarının da üreticileri olumsuzluk içinde bıraktığı haberini aldık. Bu da ülkemizin üreticileri ve ekonomisi için düşündürücü bir durum. Düşünün, ürettiğiniz ürünlerin elinizde kalmasını bir kenara bırakın, üretmek için harcanan emek, zaman ve maliyetlerin sizi ne kadar zorladığına bir bakın. Ve bundan sonraki üretimlerinizin satışını nasıl yapacaksınız? Bu da gelirini tarımdan karşılayan aileri tabi ki zor duruma düşürecek. Bildiğiniz gibi doğu terör olayları ile içli dışlı, bunun Türkiye'yi etkilememesi söz konusu bile değil. Bitlis'in Ahlat ilçesi bu aralar terör saldırıları altında, buradaki insanlar da böyle şartlarda yaşamını sürdürüyor. Öyle ki 35 bin tonluk arazi içinde bu durumda 150 ton patates üretmek hiç de kolay değil. Tonlarca patates üretildi ise aynı şekilde tonlarca emek de harcandı demek. Ve ne oluyor? Ulaşım ve güvenlik sorununun olması tüm bu üretilen ürünlerin elde kalmasına neden oldu. Şimdi bu tonlarca patatesi ne yapmalı? Depolardaki patatesler alıcılarını beklerken çiftçinin halini hiç sormayın.

Ne Oluyorsa Çiftçiye Oluyor

Nakliye şirketleri güvenlik sağlayamadıklara bölgelerden ürün alımı gerçekleştiremiyor. Tabi haliyle ne oluyorsa sıkıntısını çiftçi yaşıyor. Ürününü pazarlayamayan çiftçinin hali perişan, tonlarca patates depolarda bekliyor. Çiftçinin ürünü hem elinde kaldı hem de borçlarını ödeyemedi. Bundan sonra üretim de git gide yavaşlayacak bu da zincirleme olarak üretimde dengesizliği getirecek. Ülkemizin olmazsa olması patates istihdamının da azaldığını görmek hiç de zor değil.

Türkiye-Rusya İlişkierinin Etkileri de Var

Sadece terör olayları, istihdam ve üretilen ürünlerin satılması hakkında bizi engellemiyor. Aynı zamanda bahsettiğimiz gibi gündemimizde çok rastladığımız, Rusya'nın kararları da ikili ticaret ilişkileri bakımından Türkiye'nin dış ticareti hakkında başka çareler aramasına neden oluyor. Turizm, tarım, enerji, teknoloji gibi dış ticaret yaptığımız ihtal-ihraç ürünlerinin sonraki aşamalarda ülkeler arası değişmelerin yaşanmasını bizlere gösterecek gibi. Gözlemleyelim ve Türkiye ekonomisi nereye gidecek, çiftçinin hali ne olacak, beraber görelim.