İŞKUR tarafından, üniversite öğrencilerinin tatillerini para kazanarak değerlendirmeleri ve çalışma hayatında deneyim edinmeleri için tatil boyunca çalışabilecekleri iş fırsatları sunulmaya başladı. Sosyal çalışma programı olarak adlandırılan bu fırsatlar sayesinde haftada üç gün çalışarak 808 lira maaş alacak olan öğrenciler, eğitim masrafları için de bir gelir sağlamış olacak.

Bu konuda yapılan çalışma neticesinde 2018 yılı Kasım’ında Resmi Gazete ’de yayımlanan “sosyal çalışma” konusu, üniversiteli öğrencilerin, yaz tatillerini değerlendirmeleri için bir fırsat…

Sosyal Çalışma Ne Tür İşleri Kapsıyor

Üniversiteliler için çalışma deneyimi kazandırma ve harçlık kazanma amacıyla oluşturulan sosyal çalışma uygulaması, doğa koruma, kütüphane bakımı ve düzeninin sağlanması, kültürel miras tanıtımı ve restorasyonu, çeşitli kamu kurumlarının sosyal ve kültürel işlerine destek sağlanması gibi konu başlıklarını içeriyor.

Bu çalışma programına başvuran öğrenciler, tüm öğrencilikleri boyunca yalnızca 90 gün çalışma sağlayabilecekler. Bir yaz dönemi için belirlenen süre sınırı ise en fazla 42 gün.

Sosyal çalışma uygulaması ile öğrencilerin sigorta girişleri de yapılarak sigorta başlangıçları da oluşturulmuş olacak. Haftada üç günlük bir çalışmayı kapsayan bu uygulama için asgari ücretin günlük miktarınca ödeme yapılacak. 2019 yılı için aylık tutar 808 lira olarak belirlendi.

Üniversiteli öğrenciler için hem dinlenip hem de tatillerini sıkılmadan geçirecekleri güzel bir fırsat sunan İŞKUR, konu ile ilgili detaylara internet sitesinde yer vermiş.

Burs Ve Öğrenim Kredilerine Etkisi Var Mı?

Bu uygulama ile çalışan öğrencilerin burs ve kredilerinde herhangi bir kesinti olmayacak. Tamamen gençlerin hakları gözetilerek hem enerjilerinden çeşitli alanlarda faydalanmak hem de onlar için gelir sağlamak amacıyla yapılan bu uygulama sayesinde gençler maddi sıkıntılarından bir nebze kurtulacak.

Başvurular İŞKUR Web Adresinden

Sosyal çalışma programı bu yıl ilk kez uygulamaya geçirilecek. İŞKUR internet adresinde verilen bilgiye göre başvurular internetten yapılacak. İŞKUR, kamu kurumlarından talep aldıktan sonra ilana çıkacak. İlanlara başvurular online alınacak. Ardından başvurular değerlendirilip üniversiteli öğrenciler çeşitli alanlarda çalışmak üzere dönemlik olarak istihdam edilecek.

İnternet üzerinden yapılacak. https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/kurs-ve-programlar/sosyal-calisma-programi/ internet adresi üzerinden erişilecek ilanlara başvurularını yapabilecek. Bu programlardan en yazık ki Açık öğretim de öğrenim gören öğrenciler yararlanamayacak