Kanser… Kimsenin başına gelmesin, bu sinsi hastalık, teşhisi konur konmaz hayatları değiştiriyor. Günümüzde her çeşidiyle giderek artan kanser ilerlediği evrelerde, kişilerin iş yaşamından da çekilmesine sebep oluyor. Tedavisi zor ve yıpratıcı, maddi ve manevi olarak hastayı da yakınlarını da yıpratan bu sürecin sonunda kişiler işlerinden de oluyor.

Ancak tüm bu olumsuzlara rağmen ülkemizde erken emeklilik, kanser hastası çalışanlar için bir umut oluyor.

Ülkenin sosyal güvenlik sistemimi, iş gücü olarak kayba uğrayan kişiler için çeşitli haklar sunuyor. Daha az çalışma süresi, rapor hakkı gibi bu haklardan biri de erken emeklilik hakkı. Erken emeklilik imkânından faydalanan birileri çevrenizde mutlaka vardır. Engellilik ve bazı hastalıklar sebebiyle erken emeklilik kapsamında emekli olan çok fazla kişi var. Belki de yaşanan tüm tatsızlıkların yanında bu imkâna sevinebiliriz. Böyle bir şans olmasa hepimiz için risk olan hastalık ve engelli olma durumunda maddi kayıpla birlikte herhalde hayata tutunmak çok zor olurdu.

Kanser Hastalığı ve Erken Emeklilik Kriterleri

Kanser hastası olan herkes, malulen emeklilik ya da erken emeklilik kapsamında emekli olamıyor, bunun için belirli kriterler söz konusu.

Kanser hastası olan çalışan kişilerin çalışma gücünde %60 kayıp yaşamaları ve bunu raporla belgelemeleri durumunda erken emeklilikten yararlanmaları mümkün oluyor. Ayrıca SGK, kişilerde; en az 1800 gün ödenmiş prim ve 10 yıllık sigortalılık istiyor. Bu durum oldukça can sıkıcı, hasta %50 iş kaybına uğradığında işini eskisi gibi yapabilir mi aynı şartlarda uzun yıllar çalışmaya devam edebilir mi orası muallak.

Ancak hasta olan kişi, bakıma muhtaç durumda olduğunda insaf ederek bu 10 yıllık sigortalı olma şartını aramıyorlar.

Kanser hastalarının başka bazı hakları da var. Örneğin; kanser hastalığının türüne göre değişen miktar ve sürelerde, hastalara malul aylığı bağlanabiliyor. Maaşı almak için bununla ilgili gerekli araştırmaların yapılıp başvuru yapılması gerekir. Başvuru için de hastalığın teşhisinden itibaren bir yıl süre veriliyor.

Kanser hastalarının zorlu hastalıkla mücadele ederken haklarını araştırıp, sürecin kendi adlarına biraz daha kolay işlemesini sağlamaları gerek. Aksi takdirde çalışma şartları, onları oldukça zorlayacaktır.