Eskiden günümüzde işsizlik kavramı aslında belli başlı sektörler içerisinde halk arasında konuşulmaktaydı. Okumayan ya da ailesi tarafından destek görmeyen kişiler küçük yaşlarda para kazanılmaya zorlandığından okuyamaz ardından buldukları ilk yerde çalışmayı sürdürüp anlık olarak hayatlarını geçindirmeye çalışırlardır. Gün gelir orada ki vaatleri dolduktan sonra kendilerine yeni iş bakmaya koyulmuş olurlardı. Bu sistem günden güne seneler geçtikçe öyle bir hal haldi ki hani eğitime destek vermeyen aileler artık mecburen çocuklarını varlarıyla yoklarıyla okutmaya başladılar ki mezun olup bir şekilde iş bulabilsinler. Bu kafa da yaşayan o kadar çok insan olmaya başladı ki okumak için okuyan insanlar topluluğu oluştu birden bu topluluk aslında işsizlik seviyesinde gerileme yaşatacak gibi görünürken Türkiye olarak level atladık diyebiliriz.

Bu durumda aslında kimler suçlu, şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz ? okumadan bir anlık hevesle parayı görüp çalışan insanlar ardından parasız kalınca sürünmelerine engel olamayan aileler mi yoksa her türlü desteği sağlayıp mezun olmasını sağladıktan sonra okumuş olmasına rağmen iş vermeyen firmalar mı suçlu yoksa bu kategorilerin dışında sadece torpil ile okusa da okumasa da birilerin arkasına sığınarak hiçbir işten anlamayan insanlar mı suçlu bu durumları bir oturup düşünmemiz gerektiğinin kanaatindeyim.

Türkiye öyle bir hal almaya başladı ki eskiden mecburi olarak bakılan lise mezunluğu şu an için üniversite mezunluğunun yerini almış bulunmakta. Öyle bir hal ki herkes üniversite mezunu ama yine kimse çalışamıyor, bu gösteriyor ki level atladığımız bir seviye varsa o da işsizlik kategorisinde bulunan mezunlar. İnsanların kendilerini geliştirerek bazı kişilerden sıyrılarak bir adım öne geçmesi lazım. Kısacası her insan rekabet içerisinde bulunacağı birilerini seçerek yarışmalıdır, bu doğrultu da kendisiyle de yarışmalıdır, kendine yeni şeyler katarak kendi değerini yükseltmelidir.

Bu durumlar yaşandığı zaman görülecek ki işsizlik seviyesinde bu sefer gerilemeye gidilerek en azından üniversite mezunlarının iş bulma olasılığı artacak aslında iş var, iş var ama biz kendi potansiyelimizi geliştiremiyoruz acı ama gerçek kesinlikle bu kendimiz ile yarışarak çevremizdekilerin bir adım önüne geçmeliyiz.