Son zamanlarda kriz sebebiyle pek çok firma işçi çıkarıyor. Krizden en çok etkilenenler işlerini kaybedenlerdir şüphesiz. Fiyatların yükselmesi yetmiyormuş gibi, işsiz kalan kişilerin gelirleri de tamamen kayboluyor.

Umutsuzluğa kapılmadan önce işsizlik maaşı seçeneğini değerlendirmekte fayda var. Koşullara baktıktan sonra aranan nitelikleri sağlamayanlar için sonuç hüsran olacak ne yazık ki. Yine de koşulları sağlayanlar için en azından umut olması açısından işsizlik ödeneği ile ilgili bazı noktalara değinelim.

İşsizlik ödeneği, İŞKUR tarafından PTT aracılığıyla iş kaybı yaşamış sigortalı kişilere yapılan ödemedir. Bu ödemenin miktarı belirli koşullara göre değişiyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanmanın il şartı, işini kendi rızası ve kusuru dışında kaybetmiş olmak. Günümüzde yaşanan işten çıkarılmalar, kişi hatası yüzünden olmadığına göre şu an kriz sebebiyle işten çıkarılanlar bu niteliği taşıyor.

Diğer koşullar ise; hizmet sözleşmesinin sona ermesinden önce 120 gün çalışmış olmak son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası pirimi denilen ödemeyi yapmış olmaktır. Bu koşulları sağlayan ve işini kaybeden kişiler işlerinden çıkarıldıkları tarihten başlayarak 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yaparak maaş ile ilgili işlem yapabilirler.

Başvuruya Dikkat

Başvuru ile ilgili bir müjdem var; ille de şubelere gitmek zorunda değilsiniz, online olarak da başvuru yapabiliyorsunuz. Geç başvurularda harcanan süre, hak sahipliğinden düşülüyor maalesef. O yüzden siz siz olun işsizlik ödeneği alabilmek için işsiz kalır kalmaz İŞKUR’un kapısına gidin.

Tabi şartlar bunlarla bitiyor sandıysanız yanılıyorsunuz. İş aramaya da hazır durumda olmanız gerekiyor. İŞKUR, işsizlik ödeneği aldığınız müddet boyunca size bazı ilanlar göndererek başvuru yapmanızı isteyebiliyor.

Son üç yıl 600 gün sigortası ödenerek çalışmış olan kişiler 180 gün boyunca, 900 gün çalışmış kişiler 240 gün boyunca, 1080 gün çalışmış kişiler ise 300 gün boyunca işsizlik ödeneği alabiliyor.

Sigortanızı Yaptırın

İşsizlik ödeneği ve diğer tüm haklarınız için lütfen sigortasız çalıştırılmanıza müsaade etmeyin. Olası iş kaybı ve kazalarda haksız taraf olmamak için çalıştığınız işlerde sigortanızı mutlaka yaptırın. Ülkede her an her şey olabiliyor, işsizlik maaşı, işini kaybedenler için oldukça büyük önem arz eder. Dolayısıyla çalışırken de iş kaybı yaşadığınız da haklarını arayın.