İş yaşamı ve kendi alışkanlıklarımız yüzünden hareketsiz yaşamaya çok fazla alışmışız. Her yerde asansörler, yürüyen merdivenler kullanıyoruz. Zaten masa başı çalışma yüzünden saatlerimiz oturarak geçiyor. Pek çok hastalığın kaynağı olan hareketsizliği bir de yanlış beslenmeyle birleştirip adeta yaşamımıza savaş açıyoruz.

Hareketli olmak, hayatımıza egzersizi katmak o kadar önemli ki… Mükemmel bir şekilde sağlıklı olmak isteyen herkesin egzersizi yaşamına katması gerek.

Son zamanlarda ülkemizde de çeşitli kampanyalar ve etkinliklerle hareketli yaşam ve fiziksel aktiviteye karşı motive edici çalışmalar yapılıyor. Bu çok güzel bir gelişme. Zaten hepimiz çok fazla stres içinde yaşıyoruz. Buna birde hareketsizliği katınca stresi de enerji yükünü de atamıyoruz.

Günlük yarım saat veya kırk dakika egzersizi düzenli olarak yapmaya gayret etsek, hayatımızda neler değişecek kim bilir.

Tansiyon problemleri, dolaşım sorunları, obezite veya aşırı kilo sorunları ve şaşıracaksınız ama migren! Evet, migren bile günde yarım saat tempolu yürüyüş istiyor.

Bedeninizi kullanın, hareket etmekten çekinmeyin. Eski zamanlara bakalım; insanlar tarlada bahçede saatlerce çalışırdı ve doğal beslenirdi. Eski toprak kavramı da buradan geliyor. ‘ sen eski topraksın sana kolay kolay bir şey olmaz’ cümlesini hemen herkes duymuştur. Çünkü hareketliydiler, stres içinde yaşamıyorlardı, doğayla iç içeydiler.

Günümüzün beton yığınları içindeki stres dolu yaşamında, çocuklar bile evden çıkmaz, bilgisayara başından kalkmaz oldu. Onları evden çıkaramaz eden zihniyet ayrı bir yazı konusu…

Kalp Sağlığınız İçin Aktif Olmaya Çalışın

Bugün egzersizle ilgili yalnızca dışarıda değil evde de uygulanacak çok iyi programlar var. Herkes kendine uygun, kendini çok fazla yormadan bu egzersiz programlarına ufak ufak başlayarak hayatında egzersizi vazgeçilmez kılabilir.

Egzersizler sayesinde, stresinizi atıp pozitif enerji sahibi olabilirsiniz, kalp kaslarınız gelişir ve çok daha fazla oksijen taşıyabilir. Egzersizler tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur, hareketsizlik yüzünden oluşana ağrıları giderir.

Dışarıda yürüyemiyorsanız evde yürüyüş yapın, bununla ilgili çok güzel videolar var. Asansörü değil merdivenleri kullanın, evde yaptığınız işlerde dahi sizi aktif kılacak yöntemleri tercih edin. Kısacası, yürüyün, imkânınız varsa yüzün, ilerleyen zamanda ağırlık çalışın ve ömrünüzü uzatın.