YGS sınavına giren adaylar önce ki dönemlerde YGS'den elde etmiş oldukları YGS - 1,YGS - 2,YGS - 3,YGS - 4,;YGS - 5YGS - 6 puan türleri ile üniversitelere tercih yapabilmekteydi. Bu sene yine adaylar YGS puan türleri ile tercih yapabilecek ancak pek çok bölümün YGS'den tercihi kaldırıldı özellikle öğretmenlik bölümleri.

Örnek verecek olursak bundan önce ki dönemlerde adaylar Bilgisayar Öğretmenliği bölümü için YGS'den elde ettikleri puanlar ile artık tercih yapamayacak. Bu gibi bölümler için adaylar Lisans Yerleştirme Merkezine girmesi gerekmektedir. Bu sınava girecek olan adaylar elde ettikleri LYS puan türleri ile tercihlerini yapabilecek.

***

BARAJ PUANI VAR

***

Adaylar için LYS'den tercih yapmak oldukça zor olacak çünkü LYS'de konular daha ağır ve soruların tipleri daha ağır. Örneğin Matematik açısından değerlendirecek olursak adaylar YGS'de dahi MF bölümleri ortalama 15 - 20 tane soru işaretleyebilirken LYS'den adaylar sadece 6 - 7 tane soru işaretleyebilmektedir. Çünkü Mat - 1 ile Mat - 2 arasında büyük farklar bulunmaktadır.

LYS'ye girecek olan adayın YGS'den en az 180 ve üzeri puan almış olması gerekmektedir ki LYS'ye girebilsin. Bazı kaynaklarda baraj puanının 140 - 150 vs. olduğu belirtiliyor ancak bunlar baraj puanı değildir. Bu puanlar adayların açıköğretime müracaat edebilmesi için baraj puanıdır. LYS için baraj puanı 180'dir ve düşürülmemiştir. 180'den yukarı alan adaylar LYS girmeye hak kazanır ve LYS'ye girmesi ile okul puanıonın da eklenmesi sonucunda elde ettiği puandan tercih yapabilir.