Korucular Nasıl Uzman Erbaş Olur? 2020’de Alım Olacak Mı?

Korucu olarak çalışan personeller nasıl Uzman Erbaş olabilir ? Korucuların Uzman Erbaş olmaları için hangi şartları yerine getirmeleri gerekmektedir ? İşte detaylar:

Korucular Nasıl Uzman Erbaş Olur? 2020’de Alım Olacak Mı?

Türkiye’de en çok talep gören meslek grupları arasında güvenlik koruculuğu yer alıyor. Özellikle bu sene için de adayların merakla beklediği alımlardan biri de Türkiye genelinde yapılacak olan güvenlik korucusu alımı. Bu noktada az bilinen bir uygulama olarak güvenlik korucularına sağlanan uzman erbaş ve çavuş olma olanağı yer alıyor. 2016 yılında çıkarılan yasa ile güvenlik korucularının uzman erbaş, çavuş olmalarının önü açılmıştı. 2020 yılı itibari ile ise 45 güvenlik korucusu eğitimini vererek uzman erbaş olarak göreve başlayacak. Peki güvenlik korucuları nasıl uzman erbaş oluyor, işte merak edilen o detaylar.

Güvenlik Koruculuğundan Uzman Erbaşlığa Geçiş

2016’da yürürlüğe giren yasa ile güvenlik korucularının birtakım şartları sağlaması durumunda uzman erbaş, çavuşluğa geçişleri mümkün olabilmektedir. Bunun için ise yasada yer alan şartlar şu şekilde ifade edilmiştir.

Türk vatandaşı olmak, 28 yaşından gün almamış olmak, askerlik görevini hali hazırda yapmış olmak, en az orta okul mezunu olmak, herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak, TSK sağlık yeteneği yönetiminde yer alan şartlara uygun fiziki ve zihni yapıya sahip olmak şartlarını sağlamak gerekiyor.

Yukarıda yer alan şatları sağlayan güvenlik korucuları, şu an sadece bazı illerde uygulanmakta olan bu düzenlemeden yararlanarak uzman erbaş ve çavuşluğa geçiş yapabilmektedir. Bunun için ise bu illerde görev yapan güvenlik korucularının, uzman erbaş olmak istedikleri illerde yer alan il ya da ilçe jandarma komutanlıklarına müracaat etmesi gerekmektedir.

2020’de 45 Kişi Yararlandı

Hali hazırda bazı illerde yürütülen bu uygulama ile 2020 yılında 45 güvenlik korucusu “Kırkağaç 6'ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığında 16 haftalık "Terörle Mücadele Harekatı" eğitimini tamamlayarak uzman erbaş olarak mezun olacak. Mezun olduktan sonra ise daha önce güvenlik korucusu olarak görev yaptıkları il jandarma komutanlıklarına artık asayiş komando birlikleri ile çalışmak için gidecekler.

2020 yılı için de benzer uygulamanın yürürlükte olduğu bilinmekte olup şimdilik pilot iller kapsamında gerçekleştirilen bu uygulamanın diğer illerde de uygulanacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma
Fatma - 2 yıl Önce

Merhaba korucudan uzmanlıga abim gecis yaptı Ama egitime daha alınmadı yasi 25 'da ama 2019 sonundan beri cıktı uzamnlıgı pandemir nedeniyle gidemedi egitşmleri ne zaman baslayacak

Korucu
Korucu - 2 yıl Önce

Koruculuktan uzmanlıga geciş yaşı düzeltipmeli uzman olmak isteyen diger korucuyada hak verilmeli lütfen yaş sorununu düzeltilsin.....

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Koruculuktan uzmanlığa geçiş yapılsın

Cesur
Cesur - 2 yıl Önce

Yaş sınırı düzeltilmeli adam 28 yaşına hala gelmemişse direk uzman çavuş olur koruculuktan geçiş yapmaz ki.koruculuktan uzmanlığa geçiş yaşı enaz 35 olmalı

Ali
Ali - 2 yıl Önce

HATAY iskenderun aşkarbeyli mahallesine yeni güvenlik korucusu alımı bekliyoruz artık saygılarımla.

Ali malatya
Ali malatya - 2 yıl Önce

Malatya yeşilyurt mahallesi ne zaman korucu alınacak

eyüp
eyüp - 2 yıl Önce

elazığ paluyada bekliyoruz ... ama daha çoook bekleriz gibisime geliyor ... oy zamanıda oy yok ozaman ... torpille aldıklarınız versin deriz ... bıktık artık ...

Bingöl ılıcalar
Bingöl ılıcalar - 2 yıl Önce

Koruyucu alımı istiyoruz Bingöl ılıcalar SAYGILAR