23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımına Nasıl Başvuru Yapılır? Şartlar Nedir?

Polis Akademisi Başkanlığı 10 bin polis alımı için ilan yayımlandı. Peki polis olmak için şartlar nelerdir? Kimler polis alımlarına başvurabiliyor? Detaylar haberimizde…

23. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımına Nasıl Başvuru Yapılır? Şartlar Nedir?

Polis Akademisi Başkanlığı 10 bin polis alımı ilanı yayımlandı. Buna göre 23. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezilerine (POMEM) lisans mezunu 8 bin (7 bin 200 erkek, 800 kadın), önlisans mezunu 2 bin (bin 800 erkek, 200 kadın) kişi alınacak. Bu kontenjanlar haricinde POMEM’lere Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları başvurabilecek.

POMEM’LERE ALIM ŞARTLARI NELERDİR?

POMEM’lere başvuru yapacak adayların başvurularının geçerli olabilmesi için birtakım şartları taşıyor olmaları gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurabildiği alımlara eğitim, KPSS puanı, sağlık, yaş, fiziksel durum gibi şartları taşıyan adaylar başvuru yapabilecek.

 • POMEM’lere başvuru yapabilmek için önlisans ve lisans mezunu olmak ya da YÖK tarafından denkli kabul edilen yurtdışı okullarından mezun olmak şartı aranıyor.
 • Lisans mezunları için 2017 veya 2018 KPSS’lere girmiş olma ve P3 puan türünden en az 60 puan almak gerekiyor. Önlisans mezunları ise 2016 yılında yapılan KPSS’den P93 puan türünden en az 70 almış olması gerekiyor.
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için de lisans mezunu adayların P3 puan türünden en az 48, önlisans mezunlarının ise P93 puan türünden en az 56 alması yeterli.
 • POMEM’lere başvuracak adayların 31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlere doğmuş olması gerekiyor. 18 yaşından sonra yapılan yaş düzeltmelerinde de düzeltmeden önceki yaşı hesap edilecek.
 • Adayların boy ve kilo endeksine de uygun olması gerekiyor. Kadınların 162 cm, erkeklerin 167 cm’den kısa olmaması, beden kitle endeksi 1827 aralığında (18 ve 27 geçerli) olması gerekiyor.
 • Adayların hukuki olarak silah taşımaya engel bir durumunun da olmaması gerekiyor.
 • Sağlık şartlarına bakıldığında adayların “Sağlık Şartları Yönetmeliğini” dikkatlice okumaları ve bu şartları yerine getiriyor olmaları gerekir.
 • Adayların alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı sebebiyle tedavi görmemiş ve şu anda da görmüyor olması gerekiyor.
 • Öte yandan POMEM’lere başvuracak adayların başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmamaları, siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmaması ve bunu başvuruş sırasında yazılı olarak beyan etmesi gerekiyor.
 • Adaylar başvurularından sonra güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak olup, arşiv soruşturmasından da olumlu sonuç alması gerekiyor.
 • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak gerekiyor.

Adaylar başvurularında sorun yaşamamak için kılavuzu dikkatlice okumalı ve formlarını eksiksiz doldurmaları gerekiyor.

BAŞVURULAR NASIL VE NE ZAMAN YAPILACAK?

Polis Akademisi Başkanlığı 23. dönem POMEM başvuruları 1-14 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar ilgili tarihlerde www.pa.edu.tr adresinden e-Devlet şifreleri ve TC kimlik numaraları ile başvurularını gerçekleştirebilecek. Başvurusu kabul edilen ve sınava katılmaya hak kazanan adaylar www.pa.edu.tr adresinden sonuçlarını öğrenebilecek.

Ön başvurusunu yapan adaylar son olarak 100 TL giriş sınavı ücretini ödeyecekler. Ödemeler Halkbank şubelerinden veya ATM’lerinden Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Türkiye Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “23. Dönem POMEM Giriş Sınavı” isimli hesaba yatırılacak. Emniyet teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların, eş veya çocukları sınav ücreti alınmayacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 23:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim Türkmen
Selim Türkmen - 2 yıl Önce

Kardeşim PAEM 01 01 1989 yaş şartı var POMEM 31 aralık 89 sonrası. Bu ne saçmalıktır. Acilen değişmesi lazım bu ilanın. Ben 2 tane 4 yıllık üniversite okumuş adamım 28 yaşında polis olamıyorum 2 yıllık dandik bölüm okuyan 19 yasında çoluk çocuk polis oluyor. Ayıp ayıp biraz adalet olsun ya.

GWGRFUGFI
GWGRFUGFI - 2 yıl Önce

Merhabalar;
Eğitim verildikten sonra mı polis oluyoruz. alınıyorsa kaç sene eğitim almamız gerek.