İstanbul Büyükşehir Belediyesi Memur alımı işlemleri devam ediyor. Yayımlanan ilanlar kapsamında çeşitli kadrolarda personel alımlarına devam eden İBB için İtfaiye eri alımı da gündemde.

İşin Olsa ekibi olarak İBB İtfaiye eri alımı hakkında tüm gerçek bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İBB 3 Bin Personel Alımı Yapılacak Mı?

Seçimlerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu 3 bin İtfaiye Eri alımı hakkında yaptığı konuşma sonrası herkes İBB nin 3 Bin İtfaiye eri alımı yapacağını beklemeye başladı.

İtfaiye Eri Talebi Yanıtsız Kaldı!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul'da olası beklenen deprem sonrası personel ihtiyacı olduğunu ve Bakanlığa 3 bin İtfaiye eri talebinde bulunduklarını ancak Yanıtsız kaldığını bildirdi.

İBB Başkanı Açıklaması Neydi?

Çekmeköy, 27 Mart 2024 - 9 Mayıs 2023'te inşaatına başlanan ve 27 Mart 2024'te hizmete giren Çekmeköy İtfaiye İstasyonu'nda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, itfaiye erleriyle iftar sofrasında buluşmuştu.

İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, İBB'nin ve itfaiyenin eleman ihtiyacına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bu kadar önemli bir kurumun ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yüzyıllardır var olan, böylesine asil bir kurumunun çok ciddi sayıda da eleman ihtiyacı vardır. Bu eleman ihtiyacı konusunda, aranızda yeni arkadaşlarımız da var, nasıl meşakkatli bir dönemden geçtiğinizi, nasıl adil ve şeffaf bir dönemle burada sizlerin aranıza katıldığınızı en iyi sizler biliyorsunuz. Biz yıllardır talepte bulunuyoruz. Diyoruz ki: Bu şehrin afetlere karşı güçlü, dayanıklı olması lazım. Ve bizim personel alımına ihtiyacımız var."

İstanbul'un afetlere karşı korunması için 3 bine yakın itfaiye erine ihtiyaç olduğunu vurgulayan İmamoğlu, güçlü bir ekiple Türkiye'nin her yerinde yaşanabilecek felaketlere müdahale edebileceklerini söyledi.

İmamoğlu, bu konudaki taleplerinin İçişleri Bakanlığı tarafından cevapsız bırakıldığını da belirterek, Ramazan ayının bereketiyle bu talebin tekrar dile getirilmesini temenni etti.

Başvuru İçin Aranan Şartlar Ne Olacak?

Belediye Memur alımlarında adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Buna göre genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacaktır.

Ayrıca adayların Daha Önce görev yapılan Kamu Kurumu veya kuruluşundan disiplin cezası ile ayrılmamış olmaları gereklidir.

İtfaiye Eri Alımı Şartları Nelerdir?

Söz konusu Belediyenin ilanına başvuru yapmak isteyen adaylardan özel olarak Eğitim, KPSS, Yaş, Boy, Sürücü Belgesi gibi şartlar aranacak.

KPSS şartı Nedir?

3000 İtfaiye eri alımında 2022 yılı KPSS Puanı Kullanılacak. Yukarıda tabloda da göreceğiniz gibi Ön Lisans seviyesinde P93 puan türünden en 60 puan almış olmak.

Yaş Şartı Nedir?

Sınavın yapılacağı tarih itibari ile 30 yaşını doldurmamış olmak.

Eğitim Şartı:

Herhangi bir Lise, önlisans ve Lisans programından mezun olmak.

Boy Şartı:

Erkeklerde 167 cm ve Kadınlarda 160 cm boyundan kısa boylu olmamak.

Sürücü Belgesi Şartı:

En az (B) sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

Sağlık Şartı:

Sağlık açısından kapalı mekan, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmaları. 

İLAN YAYIMLANDIĞINDA ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS ve Android Uygulama İçin >>>> BURAYA