Yüzde 70 Öldüren Ebola Virüsünün Tedavisi Büyük Ölçüde Bulundu

Bulaştığında yüzde 70 oranında ölümle sonuçlanan Ebola virüsünün tedavisi bulundu. Peki seri üretime geçilecek mi? Ebola aşısı çıktı mı?

Yüzde 70 Öldüren Ebola Virüsünün Tedavisi Büyük Ölçüde Bulundu

Tüm dünyanın yine yakından takip ettiği virüslerden bir tanesi olan Ebola şu anda mücadele ettiğimiz korona virüsünden çok daha ölümcül sonuçlar ile karşımıza çıkarken gece saatlerinde yapılan açıklama da ebola virüsünün ilacının çok büyük ölçüde bulunduğu belirtildi. RNA virüsü olarak bilinmekte olan ebola virüsü bulaştığı kişiye göre değişmekte olup yüzde 50, yüzde 90 arasında ölümle sonuçlanmaktadır.

İnsan Yapımı Antikor Üretildi

Ebola virüsünü yenebilmek için bir çok antikor üretim çalışmaları yapılmaktaydı ve sonunda insan yapımı antikor üretildi. Yapılan aşıda üç farklı monoklonal antikordan oluşuyor. Biri, Ebola virüsünün insan hücrelerine sızmasına izin veren yapıları incelerken diğer ikisi virüsü ve enfekte hücreleri temizlemek için bağışıklık hücrelerini devreye sokuyor.

Nasıl Bulaşı?

Ebola virüsü insan ve hayvanlar arasındaki kan ya da vücut sıvısı teması sonucu bulaşabilmekte olup kökeninin bazı maymun türleri ve yine bazı yarasa türlerinden geldiği ön görülüyor. Virüs bulaştığında kişiden kişiye sonuçları farklı olabilmek ile beraber genel olarak 2 ile 22 gün arasında gözle görülür belirtileri ortaya çıkmaktadır. Virüs dünya sağlık örgütü tarafından da dikkatli bir şekilde takip etmekte ve genel olarak Afrika kıtasında bulunan ülkelerde bu virüs dolaşmaktadır.

YORUM EKLE