Yerli Korona Virüs Aşısında Tarih Verildi (mRNA Aşısı)

​​​​​​​Türkiye'nin yaptığı ve TÜBİTAK'ın desteklediği yerli korona virüs aşısında yeni bir tarih verildi.

Yerli Korona Virüs Aşısında Tarih Verildi (mRNA Aşısı)

Türkiye bilindiği üzere pek çok ülke gibi korona virüse karşı aşı geliştirmeye çalışmaktadır. Çalışmalarını büyük bir titizlik ve araştırma ile yapıldığından dolayı henüz araştırma ve yapım aşamasında olan yerli aşımız için yeni bir tarih duyurusu verildi. Buna göre mRNA aşımıza TÜBİTAK tarafından destek verilirken faz çalışmalarının ne zaman uygulanacağı ve hangi tarih itibari ile piyasaya sunulmasının beklendiği belirtildi.

Son 2,5 Ay Kaldı

TÜBİTAK desteğiyle Türkiye'nin Kovid-19'a karşı ilk mRNA aşı çalışması Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı tarafından devam ederken Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nadir Koçak Nisan ayı itibari ile faz çalışmalarına başlayacaklarını müjdeledi.

Buna göre 2,5 ay sonra faz çalışmalarına yani gönüllü vatandaşlar üzerinde uygulama çalışmaları başlayacak. Beklendiği gibi olursa da ne zaman piyasaya sürüleceğine yönelikte tarih verildi.

Yaz Bitmeden Piyasalarda Olacak

Yaz bitmeden yani 23 Eylül 2021 tarihinden önce Türkiye'nin ilk mRNA korona virüs aşısının piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca bu sadece Türkiye'nin ilk aşısı değil, mRNA bazında ilk aşısı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Diğer alanlarda da virüse yönelik aşılar yapılmaya devam etmekte olup özellikle tüm aşıların Nisan ayı içerisinde faz çalışmalarına başlaması planlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 23:45
YORUM EKLE