Ön Lisans Mezunu Sağlıkçılara Lisans Tamamlama Ne Zaman Çıkacak?

Binlerce önlisans sağlık bilimleri mezunu sağlıkçının gözü kulağı lisans tamamlama ile ilgili gelecek bir haberde. Sağlık bilimleri mezunları için lisans tamamlama ne zaman gelecek. İşte ayrıntılar….

Ön Lisans Mezunu Sağlıkçılara Lisans Tamamlama Ne Zaman Çıkacak?

Ön Lisans Mezunu Sağlıkçılara Lisans Tamamlama Ne Zaman Çıkacak?

Binlerce önlisans mezunu sağlıkçının kafası lisans tamamlama hakkındaki çeşitli söylentiler nedeni ile karışık durumda. Herkes lisans tamamlamanın ne zaman çıkacağını merak ediyor.

Lisans tamamlama, sağlık bilimleri alanında 2 yıllık ön lisan programlarından mezun olmuş kişilere, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği ilişkili alanlarda ve Sağlık Bakanlığında çalışanlara yönelik olarak tanınmaktadır. Lisans tamamlama eğitimleri, uzaktan eğitim yönetmi ile Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda verilecektir. Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu uygulama eğitimleri için karar verecek ve iş birliği yoluna gidecektir. Yükseköğretim Kurulu tarafından verilecek lisans tamamlama eğitimlerinin usul ve esaslarına karar verilecektir.

Lisans tamamlama hakkını kazanan sağlık çalışanları sadece eğitimlerini yükseltmekle kalmayacak aynı zamanda mali ve özlük haklar bakımından da önemli bir hak kazanacak. Sağlık personelleri lisans tamamladıktan sonra 3000 ek göstergeden yararlanma hakkına sahip olacaktır. Lisans tamamlayan sağlık personelleri hem kadro ve derece ilerlemesi kazanacak hem de maaşlarda 100 ile 250 lira arasında bir artış alacak. da 3000 ek göstergeden emekli olacakları için emekli maaşlarıda günün şartlarında ki lisans mezunu üzerinden olacak.

YÖK tarafından sağlık çalışanlarına lisans tamamlama eğitimi verilecek alanlar belirlenecek. Lisans tamamlama eğitiminde öncelik sağlık çalışanlarının olacak. YÖK, lisans tamamlama eğitiminin uzaktan eğitim konusunda esas ve usullerini de belirleycek. Sağlık Bakanlığı Sağlık çalışanlarının lisans tamamlamasına yönelik çalışmalarından sonra iki üniversite ile anlaşmaya vardı. bunlardan birincisi 19 Mayıs Üniversitesi diğeri de Atatürk Üniversitesi.

YÖK’ün üniversitelerle imzaladığı protokol doğrultusunda hangi bölümlerde lisans tamamlama eğitimi verebileceklerini ve buna uygun şekilde ders programları hazırlanacak. Üniversiteler bu hazırlıkları tamamladıktan sonra çalışmalarını YÖK onayına sunacak. Eğer YÖK üniversitelerden gelen bu programı onaylarsa üniversitelerin belirlediği bölümlerde sağlık çalışanları lisans tamamlama eğitimi alabilecek.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE