Muayene Katılım Payı Ne Kadar?

Hastanelerde ve sağlık birimlerinde tedavi görmek isteyen vatandaşların ödemesi gereken bir giderde Muayene Katılım payıdır. Bu yazımızda ne kadar katılım payı ödemesi yapılır değineceğiz.

Muayene Katılım Payı Ne Kadar?

Muayene Katılım Payı Ne Kadar? Muayene katılım payı her yıl zam oranları ile değişiklik göstermektedir. Özellikle devlet sağlık kuruluşlarında 6 TL katılım payı, özel sağlık kuruluşlarında ise 15 TL katılım payı alınmaktadır. Sağlık hizmetinin karşılığı SSK, BAĞ-KUR, SGK tarafından ödenirken arta kalan miktar da vatandaş tarafından tahsil edilir ve bu duruma da katılım payı denir. Muayene katılım payı emekli kişinin ya da sigortalı kişinin sağlık hizmetinden faydalanabilmesi ya da bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık hizmetinden belirtilen şartlar doğrultusunda eczaneler tarafından tahsil edilmektedir. SGK katılım payından faydalanmak isteyen kişiler kurum tarafından aylık alan ve bakmakla yükümlü olduğu çalışmayan aile bireyleri için tahsil edilecek miktar maaşlarından kesilmektedir. Ancak diğer çalışan kişiler eczaneler aracılığı ile katılım payını tahsil etmektedir.

AYAKTA TEDAVİDE KATILIM PAYLARI;

Sağlık hizmetinden faydalanan kişi eczanelere ilaç katılım payı öderken aynı zamanda sağlık hizmeti aldığı hastaneye de 6 ile 15 TL arasında SGK’ ya katılım payı ödemektedir. Ayakta tedavi gören vatandaşlar ilaç bedelini kurumdan aylık alanlar ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri için %10, akraba gibi diğer yakın kişilerden ise %20 oranında katılım payı almaktadır. Peki ayakta tedavi gören kişilerden katılım payı nasıl tahsil edilmektedir?

  • Kurumda çalışan kişinin gelir ve aylık alması ile bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık hizmetinden faydalanır.
  • Akraba gibi ikinci ve üçüncü yakın kişiler için kurum ile sözleşmeli bir şekilde eczaneler aracılığı ile katılım payı tahsil edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 09:55
YORUM EKLE