Hastane ziyaretleri ne zaman başlayacak?

Türkiye’de pandemi süreci ile birlikte hastane ziyaretleri iptal edilirken konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İşte detaylar.

Hastane ziyaretleri ne zaman başlayacak?

Türkiye’de korona virüs tedbirleri kapsamında önce hastane ziyaretleri sonrasında ise normal poliklinikler kapatılmıştı. Geçtiğimiz 1 Haziran tarihi itibari ile Türkiye genelinde hastanelerdeki poliklinik servisleri hizmet vermeye başlarken ziyaretlerle ilgili de önemli bir gelişme yaşandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yeni normalleşme tedbirleri

Sağlık Bakanlığı tarafından 8 Haziran tarihi itibari ile yayınlanan yeni genelgede yapılan değişiklerle ilgili bilgi verildi. En çok dikkat çeken detay ise hastane ziyaretlerine yönelik yapılan değişiklikti. Açıklamalarda sadece yeni doğan ve çocuk bölümlerinde ziyaretçi alımının yapılacağı belirtildi. Her hasta için günde 1 ziyaretçinin kabul edileceğinin belirtildiği açıklamada ziyaret sırasında korona virüs tedbirlerine uyulacağı ve herkesin maske kullanmasının zorunlu olduğu ifade edildi. Hastaneye yapılacak ziyaretler ile ilgili iki bölüm sınırlaması getirilirken diğer bölümlere yönelik herhangi bir değişiklik planı aktarılmadı.

Refakat edecek kişiler ile ilgili yapılan açıklamada ise mümkün olduğu kadar aynı kişinin içeriye alınması, hastanın yardıma ihtiyaç duyduğu takdirde refakatçinin alınacağı ve bu konuyla ilgili hastane yönetimlerinin karar verebileceği ifade edildi.

Muayenelerde sistem nasıl işleyecek?

Açıklamalarda muayenelerle ilgili de düzenlemelere yer verildi. Buna göre iki muayene arasında en az 20 dakika olacak. Muayene olmak isteyen kişilerin tümü, MHRS üzerinden randevu alacak. Hastanelerden randevu verilmeyecek.

Bir diğer düzenleme ise sağlık personellerine yönelik oldu. Ayrılmak isteyen personeller için artık haklar iade edilmiş durumda.

YORUM EKLE