Genel Sağlık Sigortası Primlerini Ödeyemeyen Milyonlarca Kişi Var

5,3 milyon vatandaş Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Ancak vatandaşların gelir testiyle belirlenmesi gereken sağlık primlerine karşı ilgisizliği dikkat çekiyor. İşte ayrıntılar…

Genel Sağlık Sigortası Primlerini Ödeyemeyen Milyonlarca Kişi Var

Genel Sağlık Sigortası Primlerini Ödeyemeyen Milyonlarca Kişi Var

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 5,3 milyon kişi sigortalı oldu. Ancak vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primlerinin borç yapılandırmasına ilgi göstermiyor. Bu güne kadar sadece 300 bin kişi boç yapılandırmadı için başvuru yaptı. Vatandaşların düşüncesi ise yararlanmadığım bir sigortanın neden borcunu ödeyeyim şeklinde.

Türkiye’de yaşayan herkesi kapsayan Genel Sağlık Sigortası’na olan ilgi oldukça az. Ancak herhangi bir sağlık kurumuna bağlı olmadan yaşayanların sağlıktan yararlanabilmesi için başlatılan uygulamada primler de oldukça düşük. Vatandaşların ödeyeceği primlerin gelir testi ile belirlenmesi gerekiyor. Ancak vatandaşlar gelir testi yaptırmak için başvuruda bulunmuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara gelir testi yaptırmamaları durumunda en yüksek prim oranından boç çıkartılıyor. Fakat ne kadar reklam ve tanıtım yapıldıysa da gelir testi yaptırmayan kişi sayısı 5 milyon 38 bin 755 kişiye ulaştı. Çok yüksek borç çıkınca da çözüm boç yapılandırması ile bulundu. Torba yasa ile birlikte vatandaşlara GSS prim borçlarını yapılandırma imkanı sağlandı. GSS borcu olan kişilerin başvuruda bulunması ve gelir testine girmesi durumunda vatandaşların test sonucuna göre prim oranları yeniden belirlenecek ve vatandaşlar geriye dönük borçlarını da taksitle ödeyebilecekti. 31 Mart 2015 tarihinde yapılandırma sona erdi.

Fakat vatandaşlar Mart ayında GSS pim yapılandırmasına gereken ilgiyi göstermedi. Bundan dolayı da bu süe bakanlar Kurulu tarafından 6 ay uzatıldı. GSS borçlularının gelir testini Eylül sonuna kadar yaptırmaları gerekiyor. Ancak tüm çabalara karşın gelir testine başvuranların oranı borçluların sadece yüzde 5’i düzeyinde kaldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE