Covid Aşısında Sırası Geçen Ne Zaman Aşı Vurulacak? Nasıl Randevu Alabilir?

Covid-19 aşısında sırası geçen vatandaşlar ne zaman aşı vurulabilir, aşı için asıl randevu alınır?

Covid Aşısında Sırası Geçen Ne Zaman Aşı Vurulacak? Nasıl Randevu Alabilir?

Türkiye tüm dünya ülkeleri arasında en hızlı aşılama oranına sahip ülkelerden birisi olarak bilinmekte olup şu ana kadar 2 milyondan fazla vatandaşın aşılaması yapıldı. Öncelikle yaşlılara vurulduğundan dolayı aşılama sürecinde biraz yavaşlamalar oldu. Peki aşı sırası geldiği halde vurulmayan, aşı randevusu aldığı halde vurulmayan, aşı sırası geçmiş kişiler ne zaman aşı vurulacak? Bu kişiler yeniden covid-19 aşısı vurulabilir mi, covid-19 aşısı vurulacaksa nasıl randevu alınabilir?

45 Gün Uyarısı Yapıldı

Sağlık Bakanlığı gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra mazeret süresini 45 gün olarak belirtti. Yani covid-19 aşı sırası geldiği halde vurulmayan vatandaşların 45 gün içerisinde mazaretlerini belirterek müracaatlarını yapması gerektiği belirtildi. Mazeretli olan sağlık çalışanları ya da vatandaşlar yeniden MHRS sisteminden ya da ALO 182 telefon numarasından randevu alabilir ve aşısını vurdurabilir. Ancak belirttiğimiz gibi aşı süresinin üzerinden 45 gün geçmemesi gerekiyor.

Bu Kişiler Dikkat

Aşı süresi geldiğinde son 10 gün içerisinde kesin covid hastası olan birisiyle temas edilen kişiler, kronik hastalığı olup ve bu hastalığın atak evresinde olanlar, 38 derece ve üzerinde ateş, kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanlar, grip, zattüre, Hepatit A ve B asüler boğmaca, Hemophilus Enfluenza Tip B aşısı olanlarda üzerinden belli bir süre geçmeden covid 19 aşısı vurulamamaktadır. Bu süre en az 10 gün olarak biliniyor. Sizinde böyle bir durumunuz olduysa mutlaka danışınız, randevunuzu ona göre alınız.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 01:35
YORUM EKLE