Biberde Zirai İlaç Mı Kullanılıyor?

Biberde zirai ilaç mı kullanılıyor sorularının artması üzerine Kumluca Ziraat Odası Başkanı Kayhan konu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Biberde Zirai İlaç Mı Kullanılıyor?
Kumluca Ziraat Odası Başkanı Kayhan: - "Biberlerin lastik gibi uzaması kimyasal ilaçlardan kaynaklanmıyor. Ağacından toplanan biberler İstanbul ve Ankara gibi şehirlere uzun sürede ulaştığından veya raflarda uzun süre bekletildiğinden biber suyunu kaybediyor"

Türkiye'nin yaş sebze meyve üretim merkezlerinden Kumluca'da biber üretimi yapan çiftçiler, biberin uzun ömürlü olması için zirai ilaç kullanıldığı yönündeki iddialara tepki gösterdi. Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, "Basında duyduğumuz haberlerde; biberlerin lastik gibi olduğu, kırılmadığı, bunun sebebinin de uzun ömürlü olsun diye zirai ilaç kullanıldığı iddia ediliyor.

Çiftçilerin biberlerde zirai ilaç kullanmadıklarını, üretimlerini biyolojik yöntemlerle yaptıklarını belirten Kayhan, bu haberlerin kasıtlı olarak bazı çevrelerce çıkarıldığını savundu. Çiftçilerin biyolojik mücadelede faydalı böcekler kullandıklarına işaret eden Kayhan, şöyle konuştu: "Biyolojik mücadelede faydalı böcekler zararlı böcekleri yiyor. Böceklerin olduğu serada zirai ilaç kullanırsak böcekler ölür. Basında yer alan haberlerde, biberlerin lastik gibi olduğu kırılmadığı, bunun sebebinin de uzun ömürlü olsun diye zirai ilaç kullanıldığı iddia ediliyor. Biberlerin lastik gibi uzaması kimyasal ilaçlardan kaynaklanmıyor. Ağacından toplanan biberler İstanbul ve Ankara gibi şehirlere uzun sürede ulaştığından veya raflarda uzun süre bekletildiğinden biber suyunu kaybediyor, bu yüzden lastik gibi uzuyor."

BİYOLOJİK MÜCADELE BÖCEKLERİ

Üretici 52 yaşındaki Dursun Akıncı da "Seralarda ilaç, gübre kullanmıyoruz. Bizim ilacımız, gübremiz biyolojik mücadele böcekleridir. İlaç kullanırsak böceklerimiz ölür. Kesinlikle seralarımıza kimyasal ilaç giremez" diye konuştu.

YORUM EKLE