%90 Koruyan Covid-19 Aşısının Fiyatı Açıklandı! ABD Aşıyı Aldı

Yüzde 90 koruma sağlayan korona virüs aşısının fiyatı duyuruldu. ABD ilgili aşı firmasıyla anlaşma yaptı.

%90 Koruyan Covid-19 Aşısının Fiyatı Açıklandı! ABD Aşıyı Aldı

Dün ajanslara düşen son dakika haberi ile korona virüsünün aşısının bulunduğu iddia edilmiş ve söz konusu üretici firma Pfizer yaptığı açıklamasında korona virüsü aşısının on binlerce farklı kişide denendiği ve başarı oranının yüzde 90 olduğu belirtilmişti. Eğer açıklanan veriler doğru ve onaylıysa yapılan sonuçlara göre Pfizer tarafından üretilen covid-19 aşısı bireylerde yüzde 90 oranında koruma sağlıyor. Bugün ise gelen son bilgilerde covid-19 aşısının fiyatının ne kadar olduğu duyuruldu. Firma fiyat hakkında açıklama yapmadı ancak Amerika Birleşik Devletleri ilgili aşıyı alınca fiyatı ortaya çıktı. Peki ürün kaç TL Olacak?

ABD Aşıyı Aldı, Fiyatı Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri ile Pfizer şirketi arasında anlaşma yapıldı ve yapılan anlaşma neticesinde 100 milyon doz için üretime geçildi. Amerika Birleşik Devletleri bu alınan aşının birim fiyatını vatandaşları için 39 dolar olduğunu belirtti. Yani Amerikan vatandaşları ülkelerinde Pfizer tarafından üretilen covid-19 aşısı için 39 dolar gibi bir ödeme yapacak.

Peki Türkiye'ye gelirse aşının fiyatı ne kadar olur? Buna göre aşıyı muhtemelen Türk sağlık şirketleri getirir. Sağlık Bakanlığı ile sağlık şirketleri arasında dolar kuru anlaşması yapılır ve kurun şuanki rakamı dikkate alınırsa vatandaşların aşıyı vurdurabilmek için 300 TL ile 350 TL arasında bir rakam ödemesi gerekecektir. Ancak bu sadece şu anda bir tahmin olup Maliye Bakanlığının devreye girip aşının tüm fiyatını ya da yarısını ya da belirli bir oranını karşılama ihtimali de bulunuyor. Türkiye bilindiği üzere sağlık konusunda Avrupa ülkelerine göre daha hassas davranmaktadır.

YORUM EKLE