Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu'na Hakkımız Helal Olsun'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin olağanüstü kongreye götürme kararını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Davutoğlu'na tüm haklarımızı helal ediyoruz dedi.

Kılıçdaroğlu: 'Davutoğlu'na Hakkımız Helal Olsun'
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin olağanüstü kongreye götürme kararını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Davutoğlu'na tüm haklarımızı helal ediyoruz dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin olağanüstü kongreye götürme kararının ardından basın toplantısı düzenledi.

'Sayın Davutoğlu'nu savunmak da bize düştü' diyen  CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 
"Helallik boynumuzun borcudur, tüm haklarımızı helal ediyoruz. Başarılarını anlattı ama başbakanlık koltuğundan ayrılmasının kendi tercihi olmadığı da ifade etti. Kendi tercihi değilse, hangi gerekçeyle başbakanlıktan ayrıldı? Bu sorunun yanıtı 17 Aralık 2012, dönemin başbakanı güçler ayırlığı ilkesini ihlal etti. 'Parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiş bulunmaktadır' dedi. Bu söylemler bir dikta yönetiminin ayak sesleri. Dün kaçak sarayda gerçekleşen görülme ile darbe gerçekleşti. Bunun adı 4 Mayıs Saray darbesidir. 4 Mayıs saray darbesi, 28 Şubat'ı da aşan bir niteliğe sahiptir. 4 Mayıs saray darbesi ile Sayın Davutoğlu başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbe 'yol arkadaşım' dediği bir kişi tarafından gerçekleşmiştir. 

'SAVUNMAK BİZE DÜŞTÜ
'Sayın Davutoğlu başbakan olarak iki kere seçimlere girdi. Parlamenter demokratik sistem içinde Sayın Davutoğlu başbakanlık koltuğuna oturmuştur. Meşruyeti yargılanmamıştır. Kendisinin de sıklıkla vurguladığı milli irade getirmiştir. Sayın Davutoğlu 23 milyonun iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmıştır. O bir kişi 4 Mayıs'ta saray darbesini gerçekleştiren kişidir. Ülkesinin demokrasisini değil, dikta rejimini isteyen kişidir. Sayın Davutoğlu, dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Sayın Davutoğlu'nun 4 Mayıs saray darbesine direnmesi gerekirdi. Sayın Davutoğlu'nu savunmak da bize düştü.

AKP'nin neredeyse bütün kadrolarının 4 Mayıs saray darbesini kabullenmeleri de demokrasimiz için acı tablodur. Demokrasilerde darbeler desteklenmez, direnilir. Davutoğlu maalesef bunu yerine getirememiştir. 4 Mayıs saray darbesi 64. Hükümet'e karşı yapılmıştır. Demokrasiden yana olan herkes darbeye direnmelidir. Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için 4 Mayıs saray darbesini yapanlar CHP olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklar. 150 yıllık parlamenter rejimimizi bir diktatöre teslim etmeyeceğiz. Darbecileri yeneceğiz. Tarih de bunu hep böyle yazmıştır."

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER