Polis Alımı Yarın Başlıyor! 27. Dönem POMEM FYT Parkuru Nasıl Olacak?

Polis Akademisi üzerinde Polis alımı başvuru süreci başlıyor. Yarın başlayacak olan ilana kimler başvuru yapabilecek. Kontenjan dağılımı ve şartlar nedir?

Polis Alımı Yarın Başlıyor! 27. Dönem POMEM FYT Parkuru Nasıl Olacak?

2020 yılı için Polis Alımı Başvuruları başlıyor. Emniyet Genel Müdürlüğüne 2020 yılı için 8 bin kişilik kadro ile Polis Alımı yapılacak. Erkek ve Kadın adaylardan başvuru alınacak. Peki Kimler Polis Alımı ilanına başvuru yapabilcek? KPSS puanı, Yaş ve diğer nitelikler nedir? İşte detaylar.

Polis Alımı Başvurusu Yarın Başlayacak!

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı polis alımı için başvurular Yarın ( 08 Aralık 2020 ) itibari ile başlayacak. Adaylara başvuru için iki haftalık süre verilecek ve en geç 21 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak başvurular geçerli sayılacaktır.

Kimler Polis Alımına Başvuru Yapabilecek?

POMEM başvurusunda bulunmak için adayların öncelikle Ön Lisans ve Lisans mezunu olmaları ve KPSS'den puan almış olmaları gereklidir. Aynı zamanda en çok merak edilen niteliklerden olan yaş şartı 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından gün almamış olmaktır. Bunun dışında genel olarak şu şartlar aranacak;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
  • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise kötü şöhretlli sayılmamak,
  • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
  • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
  • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

KPSS Şartı:

Ön Lisans mezunları için 2020 Yılı KPSS'den P93 puan türünden en az 65 puan almış olmak ve Lisans mezunları için 2019 veya 2020 yıllarında yapılan KPSS'den P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak gereklidir.

Yaş Şartı:

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

Kadın Erkek 8 Bin Polis Alımı Yapılacak!

Polis akademisi Başkanlığı 8 bin kişilik kadro ile Erkek ve Kadın Polis alımı gerçekleştirecek. Bu yönde,

  • Ön Lisans Mezunu, 1360 Erkek ve 240 Kadın aday alınacak.
  • Lisans Mezunu, 5440 Erkek ve 960 Kadın aday alınacak.

Başvuru sürecinden haberdar olmak için İşin Olsa Mobil Uygulamasını indirerek anında haberdar olabilirsiniz. İşin Olsa İOS Mobil Uygulaması İçin BURAYA, İşin Olsa Android Mobil Uygulaması İçin BURAYA tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

27. Dönem POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Nasıl Olacak?

POMEM Fiziki yeterlilik parkuru 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır. 26. Dönem yapılan POMEM Fiziki yeterlilik parkuru şöyledir.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 10:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Möhyettin Alicik
Möhyettin Alicik - 2 yıl Önce

Boy kilo ve göz görme oranı nedir bilgi verirseniz memnun olurum