'ABLUKA' Jüri Özel Ödülü’ne Layık Görüldü

"Abluka" adlı filmine ödül.Emin Alper’in, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan "Abluka"filmi Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

'ABLUKA' Jüri Özel Ödülü’ne Layık Görüldü

"Abluka" adlı filmine ödül.Emin Alper’in, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan "Abluka"filmi Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

Emin Alper’in, dünya prömiyerini 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yapan "Abluka" adlı filmi, burada Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödülün ardından açıklama yapan Alper, filminin Türkiye’de barışçıl ve demokratik bir ortama katkıda bulunmasını umduğunu dile getirdi. Esma ÇAKIR/ROMA, (DHA)- 13 Eylül 2015 Venedik'te Abluka gururu

 

Venedik’in Lido Adası’nda 2 Eylül’de başlayan dünyanın en eski sinema festivali, düzenlenen ödül töreniyle son buldu.  Alfonso Cuar¢n’un jüri başkanlığını yaptığı, Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde bulunduğu festivalde en iyi filme verilen "Altın Aslan’ın sahibi, Venezüellalı Yönetmen Lorenzo Vigas’ın "Desde Alla (From afar)" eseri oldu.

 

Vigas ödülünü, Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta’nın elinden aldı.

 

Törende en iyi yönetmene verilen "Gümüş Aslan" ödülünü ise, "El Clan" filmiyle Pablo Trapero kazandı. Dünyaca ünlü yönetmenlerle Altın Aslan için mücadele veren Emin Alper’in ikinci uzun metraj filmi "Abluka" ise "Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Kaan Müjdeci’nin "Sivas" adlı filmi de, geçen yıl aynı ödüle layık görülmüştü.

 

"GEÇEN YIL BU FİLMİ ÇEKTİĞİMDE TÜRKİYE’DE HER ŞEY NORMALDİ" 

 

Sahneye çıkarak ödülünü alan Alper, İngilizce yaptığı konuşmada jüriye, Paolo Baretta, Festival Direktörü Alberto Barbera ve film ekibine teşekkür ederek, "Ekibim büyük iş başardı" dedi. Alper, ailesine, eşine ve arkadaşlarına da teşekkür etti. 

 

Abluka’da, terör olaylarının artmasıyla güvenlik ablukasına alınan bir gecekondu mahallesinde, iki kardeşin paranoyalarla dolu yaşamına odaklanan Emin Alper, törenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. 

 

Bir gazetecinin, "Önemli sosyal ve politik sorunlara değinen bir film çektiniz. Bunun ülkenizde etki yaratmasını bekliyor musunuz?" sorusuna Alper, geçen yıl bu filmi çektiğinde Türkiye’deki atmosferin sakin olduğunu belirterek, "Şimdi ise filmle çok benzer bir durum yaşanıyor. Bu filmin, Türkiye’de barışçıl ve demokratik bir ortama katkıda bulunmasını umarım" dedi.

 

FİLMİN KONUSU

 

Kadir (Mehmet Özgür), 20 yıl kaldığı hapisten şartlı tahliye edilir. O sırada İstanbul büyük bir siyasal şiddet kaosunun sarmalındadır ve polis de failleri yakalamak için ek tedbirler alır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza (Müfit Kayacan), Kadire şartlı tahliyesinin gerekçesini açıklar. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlayacak, çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştıracak ve istihbarat toplayacaktır. 

 

Kadir, kardeşi Ahmetin (Berkay Ateş) yaşadığı mahallede bir ev kiralar ve bu görevi orada yapmaya başlar. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafında çalışan bir görevlidir. Kadir, en son 7 yaşında gördüğü Ahmet ile yakın ağabey-kardeş ilişkisi kurma çabalarına karşılık alamaz. Ahmetin bu tutumu, Kadiri komplo teorileri üretmeye iter. 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE