Yurt Dışı Borçlanması Nedir, Nasıl Yapılır?

Yurtdışı borçlanması yapacak olanların öncelikle sosyal güvenlik il ya da ilçe müdürlüklerinde yurtdışı borçlanma formunu alıp inceleyerek doldurmaları gerekir. Aynı zamanda da bu belgenin yanında ek belge de ibraz etmeleri şartı vardır. Bu konuda tam bir bilgiye sahip olmadan yurt dışı borçlanması yapmak yerine mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekmektedir. Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir;

- İkametgah (ev hanımları)

- Çalışma belgesi

- Pasaport fotokopisi

- Ülkeye giriş çıkış belgesi

Yurt dışı borçlanması için başvuru formunu dikkatle hazırlamak gerekmektedir. Yurt dışı borçlanma yapmak isteyen kişilerin alacakları maaş bu form ile belirlenmektedir. Yurt dışı borçlanmada 29 Eylül 2014 tarihli genelge ile birlikte bazı değişiklikler olmuştur. Borçlanma ile ilgili olarak Türkiye 24 ülke ile anlaşmalıdır. Bunlardan 18'inde işe başlama tarihleri Türkiye'de işe başlama tarihleri ile denk sayılır. Emekli olmak için Yurt dışı borçlanması yapmak isteyenler 4440 sayılı 99 yılında çıkan yasaya göre emeklilikte yaş ve prim günü arandığını görmüşlerdir. Yurt dışında işe başlama tarihinin emeklilik için önemi büyüktür.

Yurtdışı borçlanması yapacaklar ne kadar ödeyeceklerini kendileri de hesaplayabilirler. 2014 27 sayılı genelge ile birlikte yurt dışı borçlanmalarında özellikle Türkiye'de işe başlama tarihi olarak saydıranlar için kanunlar 2008 yılında değişmiştir. Yurt dışında çalışanlar eskiden SSK ve Bağkur’a başvururken 2008 tarihinden itibaren artık yurtdışında çalışıp çalışmamanın önemi kalmadı. Tek fark Türkiye’de çalışanların 4A’ya yurt dışında çalışanların ise 4 B’ye başvurmaları oldu. Bağkur’dan yurt sışı borçlanma yapacak olan kadınlar için 7200 erkekler içinse 9000 prim günü şartı bulunmaktadır. Yurtdışı borçlanması için en az asgari ücret ve SGK tavan prim arasında bir tutar seçilerek hesaplama yapılır.

YORUM EKLE