10 yaşında Instagram’da Hata Buldu

10 yaşında Justin Bieber'ın hesabını hacledi.10 yaşında Instagram'ı hackledi.Bir çok sosyal medya hesaplarındaki açığı bulanlar hesapalrı haclemeye devam ediyor. İşte onlardan biri daha hecklerin eline düştü.

10 yaşında Instagram’da Hata Buldu
10 yaşında Justin Bieber'ın hesabını hacledi.10 yaşında Instagram'ı hackledi.Bir çok sosyal medya hesaplarındaki açığı bulanlar hesapalrı haclemeye devam ediyor. İşte onlardan biri daha hecklerin eline düştü.Bildiğimiz gibi Google'ın Apple'ına, Microsoft'undan Facebook'una kadar tüm teknoloji devleri ödüllü yazılım açığı bulma programları düzenler. Amaç tahmin edeceğimiz gibi kendileri adına çalışan siber güvenlik görevlilerinin keşfedemediği zaafiyetlerin de ortadan kaldırılması.

Facebook da bu doğrultuda 'Hata Avcısı' ismini taşıyan bir program yürütüyor ki program kapsamında açıkları ortaya çıkaranlara bulunan açığın önemi ile doğru orantılı para ödülü veriyor. Örneğin geçtiğimiz yıl içerisinde 526 tanesi geçerli kabul edilen 13,000 dolayında hata bildirimi alan sosyal ağ devi, 210 kişiye de yaklaşık bir milyon dolar ödül dağıttı ki kişi başı ödül ortalaması $1780'a geliyor.
Tabii dediğimiz gibi bu ödenen ortalama ücret. Yoksa önemine göre ödül miktarı da değişiyor. Örneğin haberimize konu olan Jani isimli, henüz 10 yaşındaki, Finlandiyalı internet kurdu Instagram'daki bir açığı keşfedip Facebook'a bildirerek 10,000 doları cebine koydu.
Jani'nin iddiası x kişisine yönelik kullanıcı yorumlarını da, x kişisinin kendi attığı yorumları da, Instagram sunucularından silebileceği yönündeydi ki bunu doğrudan Instagram'ın en popüler isimlerinden birisi olan Justin Bieber'in hesabına gelen kullanıcı yorumlarından birisi silerek kanıtladı. Ki Bieber son veriler itibarı ile 61.5 mlyon takipçi ile Instagram'daki en popüler erkek kullanıcı. Genel sıralamada ise 6. sırada.

YORUM EKLE