Aziz Yıldırım Patladı! Cüneyt Çakır Bana Göre Hakem Değil! Özkahya,Maçı Katletti

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım,Beşiktaş-Fenerbahçe maçının hakemi Halis Özkahya için maçı katletti açıklaması yaptı.Aziz Yıldırım,düzenlemiş olduğu basın toplantısında Türk futbolu ve hakemler hakkında sert demeçler verdi.Aziz Yıldırım,Türkiye'nin en iyi birinci sıra hakemi Cüneyt Çakır içinse bana göre hakem değil dedi.Aziz Yıldırım'dan nasibini MHK'de aldı.

Aziz Yıldırım Patladı! Cüneyt Çakır Bana Göre Hakem Değil! Özkahya,Maçı Katletti

CNNTURKFenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım,Beşiktaş-Fenerbahçe maçının hakemi Halis Özkahya için maçı katletti açıklaması yaptı.Aziz Yıldırım,düzenlemiş olduğu basın toplantısında Türk futbolu ve hakemler hakkında sert demeçler verdi.Aziz Yıldırım,Türkiye'nin en iyi birinci sıra hakemi Cüneyt Çakır içinse bana göre hakem değil dedi.Aziz Yıldırım'dan nasibini MHK'de aldı.

 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli takımın Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş'a 3-2 yenildiği derbi mücadelesinin hakemi Halis Özkahya'nın kendilerini katlettiğini savundu.

Yıldırım, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde yönetim kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu'nun da katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, açıklamalarda bulundu.

Toplantının başında, Aziz Yıldırım'ın TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e yazdığı 22 Eylül 2015 tarihli mektup paylaşılırken, mektupta Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın Gençlerbirliği maçı öncesi hakem Fırat Aydınus atamasıyla ilgili, Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu'nun Mersin İdmanyurdu karşılaşması sonrası hakem yönetimleriyle ilgili, yine Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın Beşiktaş maçı sonrası yaptığı açıklamalardan ifadelere yer verildi.

Mektupta, Orman, Hamzaoğlu ve Cavcav'ın açıklamaların dolayı herhangi bir disiplin soruşturmasına tabi tutulmadıklarını, kendisinin ise hiç söylemediği sözlerden dolayı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini aktaran Yıldırım,  "Söz konusu farklı uygulama tarafımca anlaşılamadığı gibi, bu ayrımcılık, adil yarışma ilkesinin de ihlali mahiyetindedir. Bundan futbol ailesinin hakemleri de olumsuz etkilenmiş, ligin 5. haftasında inanılmaz hakem kararlarına tesadüf edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

 - "Uilenberg sayesinde Avrupa'da maç yönetiyorlar" 

TFF'ye gönderilen mektubun barkovizyonda gösterilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Yıldırım, şunları söyledi:

"Bugün rahmetle andığımız Hasan Doğan, federasyon başkanı olduğunda ilk yaptığı iş, kronik hale gelmiş, bugünküne benzer olaylara neden olan kişilerin hakemlik hayatlarını bitirmekti. Bunu sağlamasaydı, sıkıntılar sürecekti. Ardından bir süre iyi idare ettiler. Şimdi ise hakem camiası içinde karışıklık var. İçeride güç mücadeleleri olduğunu duyuyoruz. Hakemler içinde bir çekişme var. Profesyonel hakemlikle, hakem olmak çok cazip duruma geldi. Fenerbahçe'nin hakkı yendi diye konuşmuyorum. Sadece 1-2 kulüp korunmaya çalışılıyor, diğer hepsinde hakem hataları var. Jaap Uilenberg diye bir hakem hocası getirildi ve bu kişinin sayesinde bizim hakemler Avrupa'da maç yönetmeye başladı."

Aziz Yıldırım'dan çarpıcı açıklamalar
foto haber
Aziz Yıldırım'dan çarpıcı açıklamalar
Yıldırım, Beşiktaş derbisinin hakemi Halis Özkahya'yla ilgili kafasında soru işaretleri bulunduğunu aktararak, "Markovic'e arkadan tekme atıldığı halde görmemezlikten geldi. Bazı yazarların dediğine göre "dağılsaydı" bizim lehimize hata yapması lazımdı. Demek ki dağılmadı. Sahaya çıkış fikri neyse, o fikrinde devam etti. Maçın kaderiyle oynadı. Halis Özkahya, Fenerbahçe'yi katletmiştir" ifadelerini kullandı. 

"Koşuda başarısız olan insan, gelip burada derbi yönetiyor" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"İçerideki çekişmelerden ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı'nın şu anda yetersiz olması nedeniyle bizim gördüklerimizi fark etmesine rağmen belki de müdahale edemiyor. 70 milyon avroya yakın harcama yaptık. Bir hakemin düdüğüyle biz o kadar rakamları herhalde sokağa atamayız. Bunlar bağımsız olmalıdır. Eğer olmazsa, kaos yaşarız. Bunu yapanlar muhakkak cezalandırılmalı ve en kısa zamanda TFF kendisine düşen görevi yapmalıdır. Eğer içerideki çürük yumurtalar temizlenmezse yıl sonuna kadar bu operasyonlar devam edecektir." 


Yıldırım, Spor Toto Süper Lig'de oynanan Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçının ardından canlı yayında, karşılaşmada verdiği hatalı kararlar nedeniyle özür dileyen hakem Deniz Çoban'ı herkesin takdir etmesi gerektiğini söyledi.

Hareketinden dolayı Deniz Çoban'ı tebrik eden Yıldırım, "Eski MHK başkanları, kendisine ateş püskürüyor. Dürüst ve namuslu bir hareket yaptığı için Deniz Çoban'ı hepimiz takdir etmeliyiz. Bu hareketiyle kendisiyle ilgili kafamızda oluşacak "talimatla mı yapıyor?" soruları hafızamızdan silindi. Demek ki, hiçbir etki altında kalmadan kendisi hata yapmış. Bunun karşılığında hakemliğine devam eder. Bir daha yaptığı zaman kendisi gider düdüğünü duvara asar" şeklinde konuştu.


Yıldırım, hakem Cüneyt Çakır'la ilgili eleştirilerde de bulunarak, "Hakem olmadığını iddia ediyorum. Trabzonspor'un en azından berabere kalması gerektiği maçta mağlup olmasını sağladı" diye konuştu.

Fenerbahçe'nin sezonu şampiyon tamamlayacağını savunan Yıldırım, "Fenerbahçe 6. hafta itibarıyla en yakın rakibinin 4-5 puan önünde yürüyebilirdi. Fenerbahçe yine şampiyon olacak. Kadrosuyla başaracak" şeklinde konuştu.

Yıldırım, konuşmasında uyarılarda da bulunarak, "Yarın Van Persie, Nani, Diego, Sneijder, Eto'o olmaz. Burada üçüncü sınıf futbolculara hakemlik yaparsınız. Üçüncü sınıf futbolcularla oynadığımız için tribünler zevk almaz. TFF hangi ligi yönettiğinin farkına varmaz ve hakemlerin hepsinin değeri olmaz" diye konuştu. 


 - "Kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez" 

Hakemlerin içinde kutuplaşma olduğuna yönelik duyumlar aldıklarını vurgulayan Yıldırım, "Kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez. Saha komiseri oyuncunun kolundan tutamaz. Böyle bir yetkisi de hakkı da yok. Komiserin parasını ben ödüyorum, bundan sonra ödemeyeceğimi TFF'ye bildirdim. Sakatlıktan yeni çıkan bir oyuncu gidip betonun üzerinde bir ısınma yapamaz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, hakem Özgür Yankaya'ya tutumundan dolayı teşekkür ederken, Cüneyt Çakır'la ilgili kendilerine gelen bilgileri aktardı:

"Cüneyt Çakır'ın babası Serdar Çakır bir taraftan kendine göre güç görmekte. Bunlar söylenti, bize gelen bilgileri aktarıyorum. Federasyon da değerlendirsin, bunlar doğru mu değil mi? Cüneyt Çakır güçlü olduğu için öyle göründüğü için hakemler de ona yanaşıyor deniyor. Barış Şimşek, Hüseyin Göçek gibi hakemlerin de bu sistemin içinde hakemlik hayatlarına devam ettiği belirtiliyor. Bu çok sıkıntılı, TFF'nin bu konulara acilen eğilmesi ve çözmesi lazım."

Hakemlerle ilgili gençleştirmenin korkmadan yapılması gerektiğini dile getiren Yıldırım, "Ali Palabıyık'ı hiç tanımam, bizim maçı idare etti. Beşiktaş ve Galatasaray maçları da idare etti o zaman derbi de idare edebilir. Aynısı Mete Kalkavan için de geçerli" diye konuştu.

Aziz Yıldırım, futbolda çok büyük ekonomik gelirlerin olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün milyar dolarlarla ölçülebilecek değerler var. Bu değerleri oradaki 10-20 kişinin çalacağı düzeye bırakamayız. Onlara kalırsa kaosa gireriz. Ülkede spordan dolayı kaos olması hepimizi üzer. Bugün çok nazikçe uyarı yaptık. Başka şeyler de söyleyebilirdik. Kendimize olan saygımızdan dolayı. Bugün hakem atayacaklar Akhisar maçına. O hakemle ilgili pazar gününe kadar her şeyi söyleriz, maçı idare edemez. Bunlar yanlış şeyler. Sorumluları tekrar tekrar göreve çağırıyoruz. Herkesi uyarıyorum. Bütün kulüplere hata yapılmasın, adaletli olunsun, bir insan hata yapıyorsa çıkıp o hatasını söylesin, hepimizi vicdanen ve beyinsel olarak rahatlatır."

 - Soruları yanıtladı 

Başkan Aziz Yıldırım, konuşmasının ardından basın mensuplarının yönelttiği soruları yanıtladı. 

Bazı hakemlerin Fenerbahçe'ye karşı neden olumsuz yönetimi olduğu yönündeki bir soru üzerine, "Ya bilinçli yapıyor, ya bir yerden talimat alıyor, ya da Deniz Çoban gibi hata yapıyor. Bilinçli mi yoksa o andaki şartlardan kaynaklı bir hata mı, bunu onlara soracaksınız" dedi.

Benzer hakem performanslarının devam etmesi durumunda bir sonraki hamlelerinin ne olacağıyla ilgili yöneltilen soruya Yıldırım, esprili bir şekilde, "Uzaya çıkacağız. Sonra ne yapacağımızı ne bileyim. Şu an bir şey söylemek yanlış olur" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, ligin daha heyecanlı hale gelmesi için mi bu tip hakemler yönetimlerinin olduğu şeklindeki bir soru üzerine, "Ligin mi heyecanlı olması lazım, hak edenlerin hak ettikleri puanları alması mı lazım? Ona karar verilmeli. Lig heyecanlı olacak diye birileri kaybetmek zorunda mı? Maçlar adaletli yönetilmeli. Bu şekilde lig dizaynı olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Türk hakemlerin yurt dışında iyi maç yönettikleri görüşüne katılmadığını aktaran Aziz Yıldırım, "Dışarıda iyi maç yönettiklerini düşünmüyorum. Alex Ferguson, Jose Mourinho kime kızıyor? İçeri geldiklerinde ise, yurt dışında maç yönettikleri için egoları yükseliyor ve hata yapıyorlar. Ya birileri kulaklarına bir şey üflüyor, ya da kapasiteleri yetmiyor. Bu TFF'nin sorunu" diye konuştu.

Basın toplantısı esnasında Beşiktaş Kulübü'nün resmi televizyonunda, derbi zaferine yer verildiğinin aktarılması üzerine başkan Yıldırım, "Bir defa yendiler diye sevinmesinler o kadar. Burada yener, şampiyon oluruz. Bunlar önemli şeyler değil. Bu tip konuları aştık biz. Önemli değil bunlar.  Biz, 3 Temmuz sürecini yaşamış bir camiayız" diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE