SGK Ona 10 Bin TL Tazminat Ödedi

H.A. isimli kadın Denizli’de eşinden ayrıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendisini takip ederek kişilik haklarına saygısızlık yaptığı nedeni ile dava açmıştı. O davada karar çıktı ve mahkeme tarafından SGK’nın kadına 10 bin TL tazminat ödemesine karar verildi. İşte ayrıntılar…

SGK Ona 10 Bin TL Tazminat Ödedi

SGK Ona 10 Bin TL Tazminat Ödedi

Denizli’de yaşayan H.A. yaklaşık 5 yıl önce eşinden ayrıldı. Daha sonra da tek başına yaşamaya başladı. Ancak apartmanda tek başına yaşarken SGK'ya bağlı denetmenler apartmana geldi ve kadın hakkında apartman görevlisinden bilgi aldı. H.A bunun üzerine Denizlili avukat Jülide Keleş Yarışan'ın yardımıyla dava açtı. H.A isimli kadın mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde kişilik haklarının zedelendiğini belirtti. Davayı Denizli İdare Mahkemesi aldı. Mahkemeden çıkan karar ise emsal niteliğinde oldu. Mahkeme, 'Eşinden ayrı olarak hayatını idame ettiren davacı hakkında üçüncü kişilere yöneltilen bu tip sorular, Türk toplum yapısı dikkate alındığında son derece olumsuz izlenimlere sebebiyet vermektedir. Kişisel şeref ve itibarının, manevi bütünlüğünün zedelendiğini' dile getirerek, SGK’nın kadına 10 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. 

Konu hakkında bir açıklama yapan avukat Jülide Keleş Yarışan, müvekkilinin bu konuda psikolog yardımı aldığını kendisi ile bundan sonra bir araya geldiklerini belirtti. Müvekkilinin oturduğu apartmanda gözetim altında tutulduğunu belirten Yarışan, yapılanların kişinin özel hayatına saygısızlık olduğunu dile getirdi. 

YORUM EKLE