Obezite kadın ve erkeklerde artış gösterdi

Imperial College London'da yapılan bir araştırmaya göre hem kadınlarda hemde erkeklerde Obezitede artış gösterdi. İşte ayrıntılar.

Obezite kadın ve erkeklerde artış gösterdi
Imperial College London'da yapılan bir araştırmaya göre hem kadınlarda hemde erkeklerde Obezitede artış gösterdi. İşte ayrıntılar.

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve aşırı kalori almanın kaçınılmaz sonucu: Obezite... Kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarıyor.  Ve İngiltere'de yapılan bir araştırma da obezite konusunda karamsar bir tablo ortaya koydu.
Imperial College London'da yapılan araştırmanın sonuçları saygın tıp dergisi The Lancet'da yayımlandı. 1975-2014 yılları arasında 186 ülkeden 20 milyon yetişkinin, Vücut Kitle Endeksi (VKE - kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesi) karşılaştırıldı. Araştırmaya göre en fazla obez Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde yaşıyor. Buna göre dünya genelinde obezite erkeklerde üç kat, kadınlarda ise 2 kattan fazla arttı.
1975 yılında dünyada obez sayısı 105 milyon iken aradan geçen 39 yılda 641 milyona; Düşük kilolu insan sayısı ise 330 milyondan 462 milyona ulaştı.1975 yılında dünya nüfusu yaklaşık 4 milyar 71 milyon iken obezlerin oranı yüzde 2,5 oranındaydı. 2014 yılında bu oran yüzde 8,9'a yükseldi. Erkeklerde artış daha fazla olsa da kadın obezlerin sayısı hala erkeklerden çok. 2014'te dünyada 266 milyon obez erkek, 375 milyon ise obez kadın vardı. Düşük kilolu insanların oranı ise aynı dönemde yüzde 8,1'den 6,4'e geriledi. 
Çalışmanın baş yazarı Prof. Dr. Majid Ezzati, düşük kilonun da sağlıklı olmadığına dikkat çekti. Aşırı zayıf kişilerin oranındaki azalmanın sevindirici olduğunu ancak obezite konusunda hükümetin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Bunun için de önce sebze ve meyve ucuzlatılmalı ve sağlıksız yiyeceklerin fiyatı artırılmalı...

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 14:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erman altaş
Erman altaş - 3 yıl Önce

Hocam, zayıf olanlar kilo almak için ne yapmalı