Dikkat! Uzun Süre Oturmak Fıtığa Neden Olabiliyor

Uzmanlar uyarıyor, uzun süre oturmak fıtık riskini beraberinde getiriyor diyor. Uzun süre oturanların büyük kısmı fıtık tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.Bunda oturma pozisyonununda etkileri büyük oluyor. İşte ayrıntılar...

Dikkat! Uzun Süre Oturmak Fıtığa Neden Olabiliyor

Dikkat! Uzun Süre Oturmak Fıtığa Neden Olabiliyor

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların %85'nin zamanını oturarak dikkat çeken Sağlık birimleri, haraketsiz yaşam tarzına sahip ve günün en çok zamanını oturarak geçiren kişilerin omurgasında ilerleyen zamanlarda bozulmalar meydana gelebileceğini belirttiler.

Yapılan araştırmalara göre, zamanının çoğunun oturarak geçiren kişilerde büyük problemler olacağını söyledi. Uzun süreli oturan çalışma alanlarında yani bankacılık, muhasebecilik, şoförler ve bunlar gibi oturmaya bağlı olan mesleklerde Maalesef bu meslek sahipleri adına omurga hastlıkları oluşabileceğini dile getrdiler.

Devamlı oturan insanların anatomik yapısı bozularak zayıfladıığını dile getiren ve kaslarda bir zaman sonra eklemleri destekleyici işlevlerini yeterinde yapamaz hale geldiğini vurgulayan Fizik Tedavi uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu ise bu rahatsızlıklar sonucunda şunları söyledi:

Bel ve boyundaki omurga ilave yük bindiriyor ve omurgalar arasındaki diskleri aşşındırarak boyun ve bel fıtıklarının olmasını kolaylaştırıyor. Uzun süre oturmakktan kaçınmak için her fırsatta ayağa kalkıp biraz yürümenin faydası var. Oturarak yapılan mesleklerde çalışanların her yarım saatte bir kalkıp bir ve iki dakika arası dolaşmaları, şoförlerin veya yolcuların ise bir buçuk saatte bir dinlenmek için mola verip biraz yürümeleri gerekmektedir diye dile getirdi.

Uzman Doktor Ali Şehabettinoğlu boyundan kola ve ele vuran ağrı veya uyuşma varsa boyun fıtığı, Belden bacağa doğru yayılan ağrı veya uyuşma varsa bel fıtığı olabilme riskinin yüksek olduğunu dile getiren Uzman Doktor Ali Şehabettinoğlu, böyle rahatsızlıkları olan insanlar öncelikle fizik tedavi uzmanına görülmeleri gerekir. Çünkü boyun ve bel fıtıklarında anlaşılan erken teşhis tedavi için çok önemlidir dedi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE