Çocuklarda Görülen Kawasaki Hastalığından 230 Kişi Vefat Etti!

Bilinmeyen hastalık Kawasaki dünya ülkelerindeki gelişmeler! Belçika HLN Gazetesinin Avrupa hastalık önleme merkezine dayandırarak aktardığı bilgilere göre Avrupa ülkelerinde kawasaki hastalığından yıl başından bu yana 230 kişinin vefat ettiği aktarıldı. Hastalığın belirtileri neler haberimizde

Çocuklarda Görülen Kawasaki Hastalığından 230 Kişi Vefat Etti!

Koronavirüs Bağlantılı olduğu düşünülen, hastalıktan vefat sayısı 230 çocuk Oldu!

Koronavirüs ile bağlantılı olabileceği düşünülen ve bilinmeyen hastalık olarak adlandırılan Kawasaki rahatsızlığı pek çok ülkede etkisi altına aldığı ifade ediliyor. Avrupa’da 230 çocuk kawasaki hastalığı nedeniyle vefat etti. Peki kawasaki nedir? Koronavirüs mi neden oluyor? Henüz bu konuda kanıtlı bir çalışma yok fakat Avrupa’da üniversite hastaneleri bu rahatsızlıkta olanlara koronavirüs testlerini bir çoğunda pozitif çıkmasından dolayı gözler bu hastalıkla bağlantılı olabileceğine çevrildi.

Belçika HLN Gazetesi aktardığı bir habere göre Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinden aldığı bir rapora dayandığını söyleyerek yıl başından beridir Avrupa ülkelerinde 230 çocuk bilinmeyen hastalık olarak adlandırılan Kawasaki nedeniyle 230 çocuğun vefat ettiğini aktardı.

BELİRTİLERİ NELER?

Cildinde döküntüler, ateş karın ağrısı, kalp sorunları ile ortaya çıktığı belirtiliyor. İlk olarak Japonya’da Tomisaku Kawasaki adında çocuk doktoru uzmanı tarafından 1967 yılında tıp literatürüne girdiğinden bu ismi aldığı ifade edildi. Belirtileri arasında kızarıklık, boğaz ve ağız kızarıkları, el, ayak yüzde oyunda lenf düğümlerinde büyümeler başlıca belirtileri arasında sayılıyor. Çocuklar genelde huzursuzluk ile birlikte yüksek ateş akabinde gözlerde kızarıklıklar görülebiliyor.

KAWASAKİ HASTALIĞININ NEDENİ?

Henüz bu hastalığın nedeni tam olarak açıklanamıyor. Virüse bağlı olarak başlayan ve bakterinin neden olduğu bağışıklık bozuklukları, kan damarı iltihaplanması ile bazı belirtilere neden oluyor. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Başka hastalara bulaşarak geçmediği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 18:01
YORUM EKLE