Boyu Uzun Olanlar Bu Habere ÇOK Üzülecek!

İsveçli araştırmacılar boy ve kanser ilişkisi incelendi.Aşırı kilolu insanlarda oluşan kanser riskinin şimdilerde ise uzun boylu olanlarda kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğu saptanmış durumda.Bu Çalışma, İsveç'in Karolinska Enstitüsünde yapıldı.

Boyu Uzun Olanlar Bu Habere ÇOK Üzülecek!

İsveçli araştırmacılar boy ve kanser ilişkisi incelendi.Aşırı kilolu insanlarda oluşan kanser riskinin şimdilerde ise uzun boylu olanlarda  kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğu saptanmış durumda.Bu  Çalışma, İsveç'in Karolinska Enstitüsünde yapıldı.

İsveçli araştırmacılar uzun boyluların kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu saptadı.50 yıl boyunca 5 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre uzun boyluların kansere yakalanma riski daha fazla.

    

UZUN BOYLULARDA DAHA YÜKSEK


Çalışma, İsveç'in Karolinska Enstitüsünde yapıldı. Buna göre, her 10 santim uzunluk, kanser riskini kadınlarda yüzde 18, erkeklerdeyse yüzde 11 artırıyor.
Kadınlarda meme kanseri riskindeki artış yüzde 20'ye ulaşırken, hem kadın hem de erkeklerde cilt kanserine yakalanma riski yüzde 30 daha fazla oluyor.

TEK BAŞINA RİSK FAKTÖRÜ DEĞİL
Bazı uzmanlar uzun boylularda daha fazla hücre bulunduğunu, dolayısıyla da kanser riskinin daha fazla olmasının doğal olduğunu belirtiyor. Çalışmada bununla birlikte uzun boylu olmanın, kansere yakalanmak için tek başına risk faktörü olmayacağı vurgulanıyor. Uzun boylu olanların endişeye kapılmasına gerek olmadığını kaydediliyor. Uzmanlar, kanser riskini azaltmak için sigaradan uzak durmayı, fazla alkol tüketmemeyi, sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.Akşam

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 01:10
YORUM EKLE