Aile Hekimleri Eş Durumu Mazeretinde Kamu Hekimi Sayılır mı?

Aile hekimliğinde görev yapan personeelin Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliğinde kamu personeli olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği belirsizliğini koruyor. Peki aile hekimlerinin bu durumu ne olacak. İşte ayrıntılar…

Aile Hekimleri Eş Durumu Mazeretinde Kamu Hekimi Sayılır mı?

Aile Hekimleri Eş Durumu Mazeretinde Kamu Hekimi Saylır mı?

Devlet Personel Başkanlığından Sağlık Bakanlığında mühendis kadrosunda görev yapan personelin eşinin başka bir ilde aile hekimi olarak görev yaptığından eş durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde aile hekimlerinin kamu personeli olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hakkında görüş istendi. Devlet Personel Başkanlığı Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan kamu personeli deyimine Sağlık Bakanlığı veya diğer kamu kurum veya kuruluşlarında Devlet memuru olarak çalışmakta iken aile hekimliği uygulaması kapsamında sözleşme imzalayan uzman tabip, aile sağlığı elemanlarının ve tabiplerin kurumlarından aylıksız izinli sayılması ve kadroları ile ilişkilerinin devam etmesi nedeni ile Aile birliği mazeretine bağlı olarak söz konusu personelin kamu personeli sayıldığından yer değişikliği talebinde bulunabileceği yönünde görüş geldi.

DPB, sadece 5258 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre kamu personeli olmayan aile hekimliği uygulamalarını yürütmek üzere sözleşme yapılan uzman tabip, tabip ve aile sağlığı elemanlarının ise kamu personeli deyiminin kapsamına girmediği ve eşinin bu kapsamda aile hekimi veya aile sağlığı elemanı olması halinde ilgili personel hakkında Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği talebinde bulunamayacağı yönünde görüş bildirdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE