Suriyeliler Askere Alınacak Mı? Sürpriz Görüşme

TBMM Göç ve Uyum Komisyonunda AK Parti üyesi Meliha Akyol ile Suriyeli üniversite öğrencisi arasında yaşanan diyalog askerlik konusunu gündeme taşıdı.

Suriyeliler Askere Alınacak Mı? Sürpriz Görüşme

TBMM Göç ve Uyum Komisyonu’nun son oturumunda yabancı uyruklu öğrenciler görüşüldü. Komisyon görüşmesine katılan Suriyeli üniversite öğrencisi Atilla Malik Karadirek ise askerlik durumuna sıcak bakarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan Suriyeli vatandaşların da askerliğe alınması gerektiğini söyledi.

Suriyeliler Askere Alınacak Mı? Neler Görüşüldü?

Komisyonda “Yabancı uyruklu vatandaşlarla ilgili Türkiye’de Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir kanun tasarısı var. 22 yaşını dolduran yabancı uyruklu vatandaşlar T.C. vatandaşlığına geçerken 22 yaşını ve üzerini doldurduysa askerlikten otomatik olarak Türkiye’de muaf oluyor. Yasa numarası 1111. Suriye’den buraya gelmiş, hatta bazı kardeşlerimiz burada kendi çocukluğunu, gençliğini yaşadılar. Burada T.C. vatandaşı belki olacaklar önümüzdeki süreçte, belki olanlar vardır. Şimdi, ben dâhil olmak üzere de söylüyorum tabii bunu, Suriyeliler için kısa süreliğine de olsa bir askerliğe alınabilirler yani 22 yaş ve üzerini dolduranlar…” şeklinde açıklama yapan Suriyeli öğrenci, daha sonrasında Ak Parti’den komisyona katılan üye Meliha Akyol ile ikili bir diyalog yaşadı.

Askere Gitmek İstiyor Musun?

Üye Akyol’un askere gitmek istiyor musun şeklindeki sorusuna da olumlu yanıt veren Suriyeli öğrenci, mevcut konunun yeniden gündeme gelmesini sağladı. Bir vatandaş olarak bu durumun bir görev olduğunu söyleyen Kandemir, düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Şu anda Türkiye’deki mevcut düzenlemeler nedeniyle 22 yaşını geçtikten sonra vatandaşlık alan erkek vatandaşlar askerlikten muaf tutuluyor. Askerlik yapılması adına bu yaş öncesinde vatandaşlığa geçiş gerekiyor. Konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşınıp taşınmayacağı ise merak ediliyor

YORUM EKLE