Paralel Yapıda 17 Kişi Tutuklandı

Bir hafta önce İzmir merkezli başlatılan ve eş zamanlı baskınlarla gözaltına alınan 36 kişiden 17'si için 'Paralel Devlet Yapılanması' davası kapsamında tutuklama kararı çıktı. Tutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü'de bulunuyor.

Paralel Yapıda 17 Kişi Tutuklandı

Bir hafta önce izmir merkezli başlatılan ve eş zamanlı baskınlarla gözaltına alınan 36 kişiden 17'si için 'Paralel Devlet Yapılanması' davası kapsamında tutuklama kararı çıktı. Tutuklananlar arasında eski izmir Emniyet Müdürü'de bulunuyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı, "Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" suçlamasıyla açılan davada yargılananların haklarında "sahte deliller üretildiği" ve "kişisel verilerinin kaydedildiği" yönündeki şikayeti üzerine başlattı.Geçen Salı günü gözaltına alınan ve aralarında merkez Valileri, bir vali yardımcısı, mülkiye müfettişleri ile emniyet görevlilerinin de bulunduğu 36 kişi emniyetteki sorgularının ardından Cuma günü adliyeye sevk edildi.

17 KİŞİ TUTUKLANDI

Şüpheliler arasında yer alan mülkiye müfettişlerinin, casusluk soruşturması sırasında kendilerine gönderilen kanıt niteliğindeki 160 belge için "gizli değil, casuslukla ilgileri yoktur" tespitinde bulunduklarını söyledikleri belirtildi."Paralel devlet yapılanması"na yönelik operasyonda gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen şüphelilerden 17'si hakkında tutuklama kararı verildi. Diğer şüpheliler serbest bırakıldı.

İZMİR ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ TUTUKLANDI

Tutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya, 2. sınıf emniyet müdürü Mehmet Ali Şevik, 3. sınıf emniyet müdürü Behzat Tuzcu ve 4. sınıf emniyet müdürü Yusuf Uzşen de bulunuyor.

Soruşturmayla ilgili savcılık fezlekesinde Fethullah Gülen ve zanlılara ağır suçlamalar yöneltiliyor. Zanlılar "Anayasa'da belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, , devlet otoritesini zaafa uğratmaya çalışmak"la suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:08

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE