2019 Yılı POMEM 10 Bin Kadın Erkek Polis Alımı Güncel Şartlar Nedir?

2019 Eylül ayında alınması beklenen 10 bin polis memuru alımı için güncel şartları sizler için derledik. Bakanın açıklamasının ardından şartlar ne oldu?

2019 Yılı POMEM 10 Bin Kadın Erkek Polis Alımı Güncel Şartlar Nedir?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her yıl alımı yapılan POMEM kapsamında polis memuru adayları ilanın yayımlanması için bekleyişleri hala devam ediyor. Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalar adayları çok sevindirdi. Şimdi ise Polis Alımı ilanını bekleyen adaylar güncel aranan şartların ne olduğunu araştırmaya başladılar. Bizde İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu ilanları derledik ve haberimizde sizlere aktarıyoruz.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLUNUN AÇIKLAMALARI:

NTV TV programına katılan Bakan Süleyman Soylu adayları sevindirecek açıklamalarda bulundu. Adaylara iyi ve kötü haberler veren bakanın açıklamalarına göre KPSS puanı için, Renk Körlüğü için adaylara sevindirici haberler gelirken Boy ve Kilo şartının esnetilmeyeceği haberi ve eğitim süresinin artması adayları bir hayli üzdü.

KPSS Puanında Düştü!

Bakan Soylu bulunduğu açıklamalarda Ön Lisans mezunları için KPSSP93 puan türünden en az 70 puan almış olmak şartının 65 e düşürmeyi düşündüklerini ve hatta bu yıl yapılacak alımda düşeceğini belirtti. Bir çok Ön lisans mezunu olan adaylar bu habere çok sevindiler ve ilanın bir an önce yayımlanmasını bekleye başladılar.

Renk Körlüğü için de düzenleme gelebilir

Bakan KPSS puanının esnetilmesi haberinden sonra adaylar tarafından bir çok yönde gelen talepler doğrultusunda renk körlüğü olan adaylar için de bir esnetilme düşünüldüğünü ve Avrupa ülkelerinde yapılan çalışmaları değerlendireceklerini belirtti. Ancak renk körlüğü problemi olan adaylar için bu düzenleme bu yıl yetişmeyebilir şeklinde açıklamalarına devam etti.

KADIN ERKEK POLİS ALIMI YAPILACAK!

25.Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi kapsamında 10 bin polis alımı yapılacağı geçtiğimiz aylarda yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyurulmuştu. Alım kontenjanları hem erkek hem kadın adaylara dağıtılacak. 2018 yılında yapılan alımda ( 23. Dönem POMEM ) 10 bin kişilik boşluk ile Lisans mezunu 7200 Erkek ve 800 kadın, Ön Lisans mezunu ise 1800 Erkek ve 200 kadın polis alımı yapılmıştı. Bu yılda Erkek Polis Alımı ve Kadın polis alımı için kontenjan dağılımı buna yakın olmasını bekliyoruz.

KPSS PUANI KAÇ OLACAK?

Polis Memuru alımı için Ön Lisans ve Lisans mezunu olan adaylar alınacak olup, Ön Lisans mezunları için 70 olan puan bu yıl KPSSP93 puan türünden en az 65 puan almış olmak ve Lisans mezunları için KPSSP3 puan türünden en az 60 puan almış olmak şartı aranacak.

YAŞ ŞARTI:

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

BOY- KİLO ŞARTI NASIL OLACAK!

İçişleri Bakanı yapmış olduğu açıklamalarda boy ve kilo şartında düzenleme yapılmayacağını belirtmişti. Bu bağlamda 2019 yılı içinde, (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Ayrıca erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

ADAYLARDAN ARANAN DİĞER ŞARTLAR NEDİR?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak
  • Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak,
  • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak
  • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
  • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
  • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
  • Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silah altında bulunmamak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Polis Akademisinden başvurularla ilgili herhangi bi açıklama ve duyuru yayımlanması. Söz konusu 25. Dönem POMEM 10 bin polis alımı başvurularının Eylül ayı içerisinde yayımlanması bekleniyor. İlan yayımlandığında anında haberdar olmak için İşin Olsa Mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

Diğer Polis Alımı bekleyen adaylarla görüşmek için buraya tıklayınız.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Furkan
Furkan - 1 yıl Önce

60 yapsalardı olmuyormuydu arkadaşım insanların zekasının sınav puanıyla ölçülmesi çok saçma değil mi?

Mehmet TURGUT
Mehmet TURGUT - 1 yıl Önce

Renk körlüğüne düzenleme getirilsin

Önce vatan
Önce vatan - 1 yıl Önce

Renk körleri asker polis olsun bu yıl yetiştirmeyi de giremiyelim asker polis olamıyalım iyi edersiniz 10 sene sonra acıklayın

Renk körü magduru
Renk körü magduru - 1 yıl Önce

Bu yıl yetişmesse ömrü billah devlet kurumuna giremiyicem yaş geçiyor 5 ay kaldı

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Lise mezunlarına da kontenjan ayırsınlar lütfen arkadaş ya

Sadri
Sadri - 1 yıl Önce

Ön lisans lisans mezunu alınıyor da lise mezunu niye alınmıyor. Kpss puanı 60 olsun lise mezunları da alınsın renk körlüğü esnetilmesin. Renk köründen polis olmaz.

Sadri
Sadri - 1 yıl Önce

Dış kaynaktan lise mezunu polis alınsın. Şartlar esnetilsin

Sadri
Sadri - 1 yıl Önce

Renk körleri alınmasınnnn