Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı yapacak.  Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki eksikliği gidermek üzere farklı 15 kadroda olmak üzere Türkiye Geneli 1629 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Bu kapsamda yayımlanan ilana göre en az lise, ön lisans ve lisans mezunu personel alımı yapılacak.

Başvurular Sona Eriyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı 1629 sözleşmeli personel alımı Lise, Ön Lisans ve Lisas mezunu adaylar içerisinden alınacak. Başvuru sürecinde son güne gelindi. Adaylar başvurularını sadece aşağıdaki bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Tek İl ve Pozisyona Başvuru Yapılacak!

Adaylar sadece bir il ve bir pozisyon için başvuruda bulunabilecek olup, tercih ettiği il için yapılacak sıralamaya katılacağından, birden fazla il için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru Son Tarihi: 8 Şubat 2024

Başvuru Adresi: https://www.turkiye.gov.tr/kultur-ve-turizm-kariyer-kapisi-is-ali

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Sözlü Sınav Olmaksızın yapılacak kadrolarda;

Başvurular, pozisyonlar itibariyle KPSS(B) grubu puanı esas alınarak yer ve pozisyon olarak ayrı ayrı sıralama yapılacağından, en yüksek puanı alan adaydan başlanarak pozisyon sayısı kadar sözleşmeli personel alınacaktır.

Sözlü Sınav İle Yapılacak başvurularda

Sınabv ile yapılacak alımlarda adayların KPSS puanı ele alınmak üzere yapılacak değerlendirmeye göre kadro sayısının 3 katı aday seçilerek sözlü sınav yapılacaktır.

Sonuçlar ne Zaman Açıklanacak?

Bakanlık prsonel alımı başvuru sonuçları için Ay sonu bekleniyor. 8 Şubat 2024 tarihi itibari ile sona erecek olan için sonuçların en geç 28 Şubat 2024 tarihine kadar açıklanması beklenmektedir.

GELŞMELERİ KAÇIRMAMAK İÇİN VE  HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİR

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Hangi Kadrolarda 1629 Personel Alımı Yapılacak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Geneli farklı şehirlerde olmak üzere 1629 sözleşmeli personel alacak. 15 farklı kontenjanda olmak üzere Mülakatsız ve Mülakat ile sözleşmeli personel alınacak. İşte kontenjan dağılımı:

Mülakatsız Personel Alımı Kontenjanları:

 • 16 Çocuk Gelişimcisi,
 • 360 Büro Personeli,
 • 335 Koruma ve Güvenlik Görevlisi,
 • 6 Aşçı,
 • 232 Temizlik Görevlisi,
 • 46 Şoför,
 • 2 Bahçıvan,

Sözlü Sınav İle Personel Alımı Kontenjanları:

 • 73 Mimar,
 • 87 Mühendis,
 • 19 Şehir Plancısı,
 • 54 Arkeolog,
 • 19 Müze Araştırmacısı,
 • 250 Kütüphaneci,
 • 16 Tekniker,
 • 70 Teknisyen,

Kültür Bakanlığı Mülakatsız 360 Büro Personeli Alımı Başvuru Sona Eriyor! Kültür Bakanlığı Mülakatsız 360 Büro Personeli Alımı Başvuru Sona Eriyor!

Kültür Bakanlığı 335 Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımı Taban KPSS Kültür Bakanlığı 335 Koruma ve Güvenlik Görevlisi Alımı Taban KPSS

Kültür Bakanlığı Mülakatsız 232 Temizlik Görevlisi Alımı Sonuçları? Kültür Bakanlığı Mülakatsız 232 Temizlik Görevlisi Alımı Sonuçları?

Kültür Bakanlığı 250 Kütüphaneci Alımı Başvurusu Sona Eriyor! Kültür Bakanlığı 250 Kütüphaneci Alımı Başvurusu Sona Eriyor!

81 Şehir Personel Alımı Yapılacak!

Yayımlanan Bakanlık ilanına göre Sözleşmeli personel alımları 81 Şehirde yapılacak. 

Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, İzmir, Konya, Malatya, Manisa, Samsun, Tokat, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Adayların öncelikle 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartları sağlıyor olmaları gereklidir. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak " gibi şartlar aranacak.

KPSS Şartı Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı sözleşmeli personel alımları için KPSS Puan şartı aranacak. Adayların 2022 yılında yapılmış olan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans ,için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 60, 65 veya 70 puan almış olmaları gerekmektedir. 

Sınav ile ve Mülakatsız Personel Alımı Yapılacak!

Yukarıda kadrolarda da göreceğiniz gibi alımlar sözlü sınav ile veya Mülakatsız yapılacak.

Mülakatsız yapılacak alımlarda adayların KPSS puanı ele alınarak yapılacak değerlendirme ile en yüksek puandan en düşük puana kadar yapılacak değerlendirme kullanılacaktır. Buna göre herhangi bir Mülakat yapılmaksızın yerleştirme yapılacak.

Sözlü sınav ile personel alımlarında ise adayların KPSS puanı ele alınarak en yüksek puandan en düşük puana kadar yapılacak değerlendirme ile kontenjan sayısının 3 katı kadar aday ele alınarak sözlü sınav yapılacak.

Yaş Şartı Nedir?

Adayların 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir.

BAŞVURU İLAN KILAVUZU BURADA