Türkiye Geneli Korucu Alımı Ne Zaman Olacak? Başvuru Şartları Neler?

2019 yılında bakan Soylu tarafından 25 bin koruyucu alımı yapılacağı açıklanmıştı. 2019 da 19 bin koruyucu alınmış ve 6 bin koruyucu kadrosu boş kalmıştı.2020 yılında 6 bin koruyucu alımı ne zaman olacak ?

Türkiye Geneli Korucu Alımı Ne Zaman Olacak? Başvuru Şartları Neler?

Her ne kadar ilçeler bünyesinde korucu alımına ilişkin ilanlar artmaya başlamış olsa da birçok adayın merakla beklediği ilanlar arasında Türkiye genelinde yapılacak olan korucu alımı yer alıyor. Özellikle ilk açıklandığı günden bu yana adayların büyük bir bekleyiş içerisinde ilanın açıklanmasını talep ettiği alımlardan biri olan korucu alımında adayların Türkiye genelinde İl Jandarma Genele Komutanlığı’na bağlı görev yapması sağlanacak. Korucu alımı için ilan henüz yayınlamamış olmakla birlikte birçok aday da bu ilanın bir an önce yayınlanmasını talep ediyor.

Yüksek Talep Var

Hem sosyal medya hem de medya aracılığı ile seslerini duyurmaya çalışan adaylar 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde bir korucu alımı yapılmasını talep ediyor. Geçtiğimiz sene Bakan Soylu tarafından yapılan 25 bin korucu alımına ilişkin açıklamadan sonra 19 bin korucu alımı gerçekleşmiş olup geriye kalan 6 bin güvenlik korucusu alımının da 2020 yılında mı yapılması bekleniyor. Fakat şubat ayı itibari ile alıma ilişkin henüz bir bilgi verilmedi.

Güvenlik Korucusu Başvuru Şartları

T.C. Vatandaşı olmak, Askerlik hizmetini yapmış olmak.30 yaşından büyük olmamak, ilkokul mezunu olmak, kamu haklarından mahkum bulunmamak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216'ıncı maddesinin 1'inci fıkrasında yazılı; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçlarından mahkum olmamak, taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenmiş suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, uyuşturucu almak ve satmak, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırmak, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda sayılan terör suçlarına katılmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak, kan davasına karışmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak, hali hazırda görevlendirileceği köyde ikamet etmek, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek seviyede hastalığı, sakatlığı veya akıl hastalığı bulunmamak, siyasi parti üyesi olmamak, köy muhtarlığı ve ihtiyar heyeti üyeliği hariç Mahalli İdarelerin seçimle göreve gelen organlarından görevli olmamak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kilisli
Kilisli - 2 yıl Önce

Yeter artık bir an evvel koruculuk alımları başlasın artık arkadaşlar cimere yazalım herkes genel alım ilanı için

Bitlis Adilcevaz
Bitlis Adilcevaz - 2 yıl Önce

Bakanım ne zaman alım yapılacak Adilcevaza 100 tane söz vardı

Bitlis adilcevaz
Bitlis adilcevaz - 2 yıl Önce

Sayın bakanım köy korucusu istiyoruz sayın başbakanım

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Batman Gercüş ilçesine nezaman alım olacak yeter artık gelsin kaç yıldır bekliyoruz

Bingöl ılıcalar
Bingöl ılıcalar - 2 yıl Önce

BİNGÖL ILICALARA KORUYUCU ALIMI İSTİYORUZ

Ergani
Ergani - 2 yıl Önce

Ergani

Mükremin
Mükremin - 2 yıl Önce

Açıklansın artik biran önce türkiye genelinde korucu alimi bekliyoruz sayin bakanım tarih verin elazığ palu ilçesine korucu alimi istiyoruz

Mahmut dinç
Mahmut dinç - 2 yıl Önce

Alımlar ne zaman başlayacak sayın bakanım