Sahil Güvenlik 400 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Kılavuzu 2022 Yayımlandı!

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2022 yılı Uzman Erbaş Başvuru kılavuzu yayımlandı. 400 Uzman Erbaş kontenjan dağılımı ve başvuru şartları açıklandı. İşte kılavuz ve başvuru ekranı.

Sahil Güvenlik 400 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Kılavuzu 2022 Yayımlandı!

Sahil Güvenlik Komutanlığı Beklenen kılavuzu yayımladı. Hafta sonu Resmi Gazetede yayımlanarak başvuruların bugün başlayacağını ilk olarak İşin Olsa ekibi olarak biz paylaşmıştık. Aynı şekilde Başvuru kılavuzunuda İlk olarak İşin Olsa ekibi paylaşıyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2022 yılı bünyesindeki eksikliği gidermek üzere Karargahı ve bağlısı Birlik ve kurumlarda istihdam edilmek üzere 400 uzman Erbaş alımı yapacak. Ayrıca Bugün kılavuzun yayımlanması ile birlikte başvuru süreci başlamış olup bir haftalık bir süre içerisinde başvurular alınması gerekecektir.

- Peki uzman Erbaş alımları hangi kontenjanlarda yapılacak?

- Kimler Başvuru yapabilecek?

- Başvuru ekranı nedir ve nasıl başvuru yapılır?

- Askerde olanlar başvuru yapabilecek mi?

- Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

Alım Yapılacak Kontenjanlar Nelerdir?

Sahil Güvenlik Komutanlığı 8 alanda uzman erbaş alımı ilanı yayımlandı. Kontenjan dağılımı açıklanmış olup en az lise mezunu adaylar içerisinden 400 Uzman Erbaş Alımı gerçekleştirilecek.

 • 110 Topçu,
 • 20 Serdümen,
 • 80 Motorcu,
 • 30 Elektrikçi,
 • 30 İkmal,
 • 15 Kurbağa Adam,
 • 45 Şoför,
 • 70 Muhafız,

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Alımı İçin hangi Nitelikler Aranacak?

Sahil Güvenlik Komutanlığının askeri personel alımı ilanına başvuru için bazı genel ve özel nitelikler aranacak. Bu doğrultuda adaylar öncelikle Kontenjan dağılımına göre kara ve Yüzer alanlarda şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir.

Genel Olarak ise Adaylardan,

Sahil Güvenlik Komutanlığından Uzman Erbaş alımı ilanına başvuru için " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Yaptırılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak, Askeri Öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Alım yapılacak branş için belirlenen yeterliliğe sahip olmak (1’inci maddede yer alan tablodaki şartları karşılamak), Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak " şartları aranacak.

Özel olarak ise adaylardan, Eğitim, Yaş, Askerlik, Boy şartları aranacak.

 • En az lise mezunu olmak,
 • 2022 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir),
 • Askerlik görevini yükümlü erbaş/er veya sözleşmeli erbaş/er olarak yapmış veya yapıyor olmak,
 • Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (18 Nisan 2017 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),

Askerlik Hizmetini yapmış Olanlar Başvuru Yapabilecek mi?

Askerlik hizmetini yapmakta iken adaylar Uzman Erbaş alımına başvuru yapabilecekler. Ancak Birlik komutanlıklarında verilecek Nitelik Belgesine sahip olmaları gereklidir. Aynı Zamanda,

Sözleşmeli erbaş ve erlerden; başvuru tarihleri içerisinde en az üç (3) yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süreleri içinde olanlar için 29 yaşını bitirmemiş olmak gereklidir.

Kızlavuza Göre Tüm şartlar şöyledir;

Başvuru Süreci Bugün Başladı!

Sahil Güvenlik Komutanlığının Uzman Erbaş Alımı için başvurular Kılavuzun yayımlanması ile birlikte başladı. Başvurular bir haftalık süre içerisinde sadece İnternet'ten e-Devlet şifresi ile alınacaktır.

Başvur Tarihleri: 18 - 25 Nisan 2022

Başvuru Ekranı: https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu

BAŞVURU KILLAVUZU

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022, 11:05
YORUM EKLE