Onun Bilgisayarından IŞİD'in eylem planları çıktı

Bilgisayarından IŞİD'in eylem planları çıktı. Ankara'da yaşanan terör saldırısının azmetdircisi olarak bilinen "Ebu Ali" kod adlı Yunus Durmaz'ın bilgisayarında planlar çıktı.

Onun Bilgisayarından IŞİD'in eylem planları çıktı

Bilgisayarından IŞİD'in eylem planları çıktı. Ankara'da yaşanan terör saldırısının azmetdircisi olarak bilinen "Ebu Ali" kod adlı Yunus Durmaz'ın bilgisayarında planlar çıktı.


Ankara Garı önündeki bombalı saldırının azmettiricisi olduğu belirlenen, "Ebu Ali" kod adlı Yunus Durmaz'a ait bilgisayarda, terör örgütü IŞİD'in Türkiye'de yapmayı planladığı eylemlerin detaylarına ulaşıldı. Bölgede yaşayan insanların demografik analizlerinin yanı sıra barajlar ve kritik noktadaki güvenlik birimlerine ilişkin keşiflerin de yer aldığı bilgisayarda örgütün, 19 ilde 26 ayrı noktayı hedef aldığına ilişkin notlar bulundu

Ankara Garı önünde gerçekleştirilen bombalı saldırının  azmettiricisi olduğu tespit edilen Yunus Durmaz'a ait bilgisayarda, terör örgütü  IŞİD'in 19 ilde 26 ayrı noktayı hedef aldığına ilişkin notlar bulundu. 
 
Alınan bilgiye göre, 10 Ekim'de Ankara Garı önünde iki canlı bomba  tarafından gerçekleştirilen saldırının ardından yapılan operasyon ve çalışmalar,  terör örgütü IŞİD'in eylem planlarına ilişkin çok önemli bulgulara ulaşılmasını  ve benzer eylemlerin önlenmesini sağladı.
 
Patlamanın ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve  İstihbarat Şube Müdürlükleri bünyesinde görevlendirilen özel ekiplerin Gaziantep  Emniyet Müdürlüğü birimleri ile koordinasyon halindeki çalışmaları sonucunda  düzenlenen operasyonlar örgüte büyük darbe vurdu.
 
Ankara'daki terör saldırısının azmettiricisi olduğu ve Suriye'ye  kaçtığı belirlenen, örgütün sözde Gaziantep emiri "Ebu Ali" kod adlı Yunus  Durmaz'ın deposuna yapılan baskında, 6 kalaşnikof, bir susturuculu tabanca, 22 el  bombası ile bin 600 mermi ve fünyeler bulunmuş, evinde yapılan aramada ise  çeşitli örgütsel dokümanlarla birlikte bir bilgisayar ele geçirilmişti.
 

Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne götürülen ancak şifre ile korunduğu için  açılamayan bilgisayar, daha sonra Ankara'ya gönderildi. İstihbarat Daire  Başkanlığı ekiplerinin çalışması sonucu şifresi kırılan bilgisayarda terör örgütü  IŞİD'in Türkiye'de planladığı eylemlere ilişkin çok önemli bulgulara ulaşıldı.
 
Binlerce resim ile çok sayıda belgenin yer aldığı bilgisayarın  incelenmesi sonucunda, terör örgütünün Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana  İskenderun ve Mersin'in de aralarında olduğu 19 ilde 26 ayrı noktada yaptığı  keşiflere ilişkin notların yer aldığı görüldü. Başta HES'ler olmak üzere bir  siyasi partinin genel merkezi ile bir gazete merkezinin de aralarında olduğu  hedeflerin belirlendiği, Gaziantep ve civar illerde yaşayan vatandaşların mezhep  ve etnik kökenlerinin araştırıldığı, buna göre yerleşim yerlerinin harita  üzerinde işaretlendiği tespit edildi.
 
İncelenen belgelerden, Durmaz'ın, Suriye'deki örgüt yöneticileri ile  Ankara, Suruç, Mersin ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen saldırıların öncesi ve  sonrasında irtibat kurduğu, örgütün 14-15 Kasım 2015'te Antalya'da yapılan G20  zirvesine yönelik ciddi eylem hazırlığı içerisinde olduğu belirlendi.
 
Örgüt üyelerinin, zirveye katılacak liderlerin kalacağı oteller ile  muhtemel ve alternatif güzergahlarına ilişkin keşif yaptığı, güzergah üzerinde  bombalı saldırı gerçekleştirilebilecek noktaların tespit edildiğine dair bilgiler  17 Ekim'de Antalya Emniyet Müdürlüğü ile de paylaşıldı.  Bu bilgiler  doğrultusunda zirve nedeniyle alınan önlemler tekrar gözden geçirildi. Terör  örgütünün ayrıca yine Antalya'da eğlence mekanlarına yönelik araştırma yaptığı,  zirveye yönelik saldırıya alternatif saldırı planladığı da öğrenildi.
 
Bilgisayarda ele geçen belgeler arasında bazı örgüt üyelerinin  isimlerinin yer aldığı liste de bulunuyor. Söz konusu listedeki 60'ın üzerinde  ismin eylem yapabilecek düzeyde olduğu ve aralarında canlı bomba olarak  kullanılabilecek örgüt üyelerinin de bulunduğu belirtildi. Bu kişilerin "terör  nitelikli kayıp şahıs" olarak emniyet kayıtlarına geçtiği ve yakalanmaları için  çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE