Şubat Ayında Sanayi Üretiminde gelişmeler Yaşandı

Şubat Ayında Sanayi Üretiminde gelişmeler Yaşandı

Sanayi üretimi Ocak ayına oranla Şubat ayında büyüdü. Bu büyüme Ocak ayındaki zararı karşılıyor mu? Mart ayında bizi nasıl bir tablo bekliyor?

Ocak ayında sanayi üretiminde gerileme yaşandığını hepimiz hatırlıyoruz. Yıla kötü başlayan sanayi üretiminin ocak ayında yüzde 2,2 küçüldüğü verilerle kanıtlanmıştı. Sanayi üretiminde şubat ayında kısmi de olsa bir toparlanma yaşandı. Sanayi üretiminde Şubat ayında 1,0 oranında bir büyüme olduğu verilerle gözlendi. Ocak ayındaki kaybı telafi edemeyen bu artış, en azından üretim temposunun pozitife dönmesi açısından önemli. Ocak ve Şubat aylarına bakıldığında sanayi üretiminde geçen yılın aynı aylarına oranla 0,6’lık bir azalma söz konusu. 

Benzer bir tablo da mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksine bakıldığında ortaya çıkıyor. Aralık ayına oranla ocak ayında 1,2’lik bir azalma yaşanan düzeltilmiş sanayi üretim endeksi az da olsa Şubat ayında kendine geldi. Şubat ayında Ocak ayına oranla 1,7’lik bir artış gözlendi. Ancak iki ayın ortalamasında sanayi üretiminin değişmediği de bir gerçek. Hatta iki ayın ortalamasında sanayi üretiminin gerilediğini bile söylemek mümkün. Sanayi üretiminde yaşanan bu duraklamanın bundan sonra devam edip etmeyeceğine ise büyük ölçüde büyüme oranı ile karar verilecek. Üretime yönelik Mart ayı ve nisan ayı verileri bu anlamda büyük önem taşıyor. 

 

2015 yılı sanayi üretimine yönelik grafikler de açıklandı. Açıklanan grafikte imalat sanayiinde kapasite kullanımı ve sanayi üretiminde görülen genel trendler birbiriyle uyumlu bir görüntü sergiliyor. Bun un yanı sıra Merkez Bankası ve TÜİK tarafından açıklanan öncü göstergeler de bize imalat sanayiinde kapasite kullanımının azalmaya devam ettiği bir görüntü sunuyor. İhracat rakamlarından da buna benzer olumsuz haberler almıştık. Bizleri Mart ayında da sanayi üretiminde kötü bir tablo bekliyor. Kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerini baz alarak yapılan tahmini hesaplamalar, Mart ayında da sanayi üretiminin yüzde 4 civarında azaldığını gözler önüne seriyor. Bu genel ekonomiyi de olumsuz anlamda etkiliyor. Teknik varsayımlara göre ortaya çıkan bu olumsuz tahminler bize gerçek ekonomiyi vermiyor. Çünkü gerçek ekonomide oluşan büyüme yada gerileme ancak birkaç ay geriden takip edilebiliyor. 

YORUM EKLE