MEB Özel Okul Teşvik Destek Puanı Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı her sene binlerce öğrenciye teşvik parası vermeye devam ediyor. Aileler düşük bütçeye sahip dahi olsa MEB'in vermiş olduğu özel okul teşvik parasından yararlanarak çocuklarını özel okullara gönderebilmektedir.

***

Özel okul teşvik sonuçlarının açıklanması ile aileler sorgulama bölümüne girdiklerinde karşılarına çıkan Destek Puanı ile karşılaşmaktadır. Peki bu destek puanı nedir? Destek puanı kaç olan öğrencilere teşvik parası çıkıyor.

***

DESTEK PUANI NEDİR!

Destek puanı öğrencinin durumuna göre hak etmiş olduğu puandır. Öğrencinin başarısı, ailesinin maddi kazancı, anne babanın hayatta olup olmaması ve boşanmış olup olmaması, evde okuyan öğrenci sayısı ve özel okula gidecek olan öğrencinin il içi, Türkiye ya da uluslararası alanlarda başarısı olup olmadığına göre verilen puandır..

***

DESTEK PUANI KAÇ OLMALIDIR!

***

Pek çok velinin destek puanı kaç olan öğrenciler özel okulu kazanır diye aramalar yaptığını gördük. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Size en basitinden olayı şu şekilde açıklayabilir. Örneğin gideceğiniz okulun 3 tane öğrenciyi teşvik ile okula alma kontenjanı bulunuyor. Eğer sizin çocuğunuz ilgili okula başvuru yapan öğrenciler arasından destek puanı en yüksek ilk 3 öğrenci arasına girerse özel okul teşvik parası hakkını elde edersiniz. Destek puanının ne olduğu hakkında sizlerin anlayacağınız dilden en basit anlatımı kısaca bu şekildedir. Tabi okulların teşvik ile alacağı öğrenci sayısı değişkendir ve belirtmiş olduğumuz 3 kontenjan sayısı sadece bir örnektir.

Okan BAYKAN

YORUM EKLE
YORUMLAR
Talha
Talha - 4 yıl Önce

Hocam geçen sene 479destek puan ı aldım ve teşvik çıkmadı ve duydum ki en düşük 485 ile teşvik çıkmış arkadaşlar ima bu sene puanım 491 sizce cikarmi

berat
berat @Talha - 4 yıl Önce

kaçıncı sınıfa gidiyorsun

Ebrar nida ünal
Ebrar nida ünal - 4 yıl Önce

Teşvik puanım 525 çıkarmı? Acil dönüş yapar mısınız?

Ramazan
Ramazan - 4 yıl Önce

Puanım 461 çıkabileceğini sanmiyorum

Irem
Irem - 4 yıl Önce

Puanım 500 cikarmi

Bilge
Bilge - 3 yıl Önce

Okul başarı pyanım hariç şu anki puanım 480 çıkarmı

berfin
berfin - 3 yıl Önce

Benim puanim 508 ve ilk 2 ye girdim sizce özel okula alirlarmi ve ortalamam 98

berfin
berfin - 3 yıl Önce

Hocam benim teşvik puanim 508 özel okul bursluluğunda ilk 2ye girdim sizce teşvik kabul olurmu

berfin
berfin - 3 yıl Önce

Benim puanim 508 ve ilk 2 ye girdim sizce özel okula alirlarmi ve ortalama 98 okul