Avukat Maaşları 22021 - Devlet ve Şirket Maaş Farkı?

Avukat mesleği aranan meslekler arasında olup, Kamuda veya Özel'e iş imkanı ile geniş iş yelpazesine sahiptir. 2021 yılı Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu?

Avukat Maaşları 22021 - Devlet ve Şirket Maaş Farkı?

Avukatlık mesleği Ülkemizde tercih edilen alanlardan birisidir. 4 Yıllık eğitimin ardından mesleğine başlayan avukatlar genelde yüksek maaş alırlar. Ayrıca geniş iş yelpazesine sahip avukatlık hem Devlet kurumlarında hem de Özel şirketler veya kendi ofisleri ile çalışma sağlayabilirler. Öğrencilerin tercih edebileceği bir meslek olması ile birlikte maaşları merak ediliyor. Bu kapsamda İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu haberimizde;

  • Avukat Nasıl Olunur?
  • Avukatlık Nedir?
  • 2021 Yılı Avukat Maaşları Ne Kadar oldu?
  • Kamu veya Özelde İş imkanı ve Maaş farkı nelerdir?

gibi detayları sizlerle paylaşacağız.

Avukat Ne Demek?

Avukat demek Türkiye Yargısı önünde gerçek veya tüzel kişilerin haklarını koruyan ve kollayan kişilere denir. Halk arasında genelde çok konuşan kişilere sen Avukat olacaksın denir. Aslında bir nevi avukatlık mesleği çok okumak ve tüm anayasa maddelerini biliyor olmaktır. Bu yönde Avukatlık hukuk ve yasa işlerinde yol gösterici kişilerdir.

Aynı zamanda Avukatlık, Hukuki süreçlerin takibi, Davaların takibini yaparak sonuçlandırmak, Hukuki konularda istenildiği taktirde hukuki görüşleri bildirmek, Görev yaptığı kurumun haklarını koruyucu ve anlaşmazlıkları önleyici hukuki tedbirleri almak gibi hükümlerden sorumludurlar.

Nasıl Avukat Olunur?

Avukat olmak için öncelikle 4 yıllık hukuk fakültesini bitirmek gerekiyor. Aynı zamanda Barodan veya noterden onaylı Avukatlık ruhsatına sahip olmak şartı aranacak.

Ancak Devlette görev yapmak isteyen avukat adayları için yukarıdaki niteliklere ek olarak, 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki niteliklere sahip olmak, 35 yaşını tamamlamamış olmak, Geçerlilik süresi dolmamış olan KPSS'den P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak şarttır.

Avukat Maaşları Ne Kadar?

2021 yılı itibari ile Avukat Maaşları oldukça yüksektir. Bu kapsamda Avukatlar ortalama olarak 5500 TL gibi maaş alırlar. Ancak bu durum şirkete göre veya avukatın kendi ofisi varsa davalara göre değişmektedir. Kamuda ortalama Avukat Maaşları ise 5900 TL gibi rakamlardır.

Kamu Avukatı veya Özel Şirket Avukatı En yüksek ve Düşük Maaşları?

Özelde Avukat maaşları ile Kamuda Avukat maaşları arasında farklılıklar vardır. Kamuda çalışan bir avukat daha yüksek ve garanti bir işe sahiptir.

Kamu Avukatı Maaşları:

a) 5 yıldan az olanlar 5.700,00 TL

b) 5 Yıldan 10 Yıla Kadar Olanlar 5.842,00 TL

c) 10 Yıldan 15 Yıla Kadar Olanlar 5.973,00 TL

ç) 15 Yıldan 20 Yıla Kadar Olanlar 6.115,00 TL

d) 20 Yıldan Fazla Olanlar 6.292,00 TL,

Özel Kurluş Avukatı Maaşları:

En Düşük Avulat Maaşları: 4000 TL

En Yüksek Avukat Maaşları: 12.000 TL

Ortalama Avukat Maaşı: 5500 TL

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2021, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER