Günümüzde sağlık sektörü içerisinde yer alan meslek gruplarından en çok tercih edilen mesleklerden biri de ebeliktir. Özellikle sağlık sektöründe çalışmayı düşünen adayların ilgisini çeken mesleğin birçok avantajı bulunmakla birlikte kamu ya da özel hastanelerde de istihdam oranı oldukça yüksektir. Bu kapsamda her yıl kamuya ebe alımı KPSS atamaları ya da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan alımlar ile gerçekleşirken adaylar özel hastanelerde de görev yapabilmektedir. Birçok adayın merak ettiği konuların başında ebelerin çalışma şartları, görevleri ve maaşları yer almakta olup konuya ilişkin detaylar haberin devamında yer almaktadır.

Ebe Kimdir, Ne İş Yapar?

Ebeler, doğum öncesinde gerekli takipleri yapan, bir sorun olması durumunda önlemleri alan, doğum sırasında doktora yardımcı olan ve doğum sürecini yöneten, doktorun olmadığı yerlerde doğum yaptırmada görevli olan, doğum sonrasında ise anne ve bebeğin sağlığı için bakım ve gerekli muayeneleri gerçekleştiren destekleyici sağlık personelleridir.

Ebelerin görev tanımları arasında, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinde görev alma, doğum öncesi hazırlıkları yapma, gecelik izlenimlerini takip etme, doğum başlangıcında anneyi hazırlama ve bebek sağlığı takip etme, lohusa sağlığı desteği verme ve çocuk, bebek aşılarını gerçekleştirme görevlerini yer almaktadır.

Ebeler Nerelerde İstihdam Edilir?

Hem özel hem de kamu sektöründe istihdam edilebilmektedir. Bu kapsamda hastanelerde, sağlık kurumlarında, doğumhanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, jinekoloji merkezlerinde, aile planlama merkezlerinde görev alabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Ebe Alımı Yapılıyor!

Sağlık Bakanlığı alımları başladı. Ebeler Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilerek Devlet Hastanelerine atamaları yapılmaktadır. Başvuru şartı olarak ise;

KPSS Şartı olarak ise 2022 yılında yapılan KPSS'den Lisans seviyesinde KPSSp3 puan türünden puan almış olmak şartı aranacaktır.

Ebe alımları " 4603" nitelik kodu ile gerçekleştirilecek. İlgili nitelik kodunada beliritlen şart ise " Ebelik lisans programından mezun olmak. " şeklindedir.

Sağlık Bakanlığı Ebe Maaşları Ne Kadar?

Yapılan son zamlarla birlikte Sağlık sektöründe Ebe maaşlarına da zam yapıldı. Bu kapsamda Zamlı Ebe maaşları 38 bin TL üzerinde oldu.

4 Yllık Lisans Sağlık Bakanlığı Ebe Maaşları:  50,349.50 TL

Özel Sektörde Ebe Maaşları Ne Kadar?

özel sektörde hizmet vermek olan Ebe maaşlar farklılık gösterebilir. Çalışma yeri ve tecrübeye göre maaşlar frklıdırç Buna göre:;

En Düşük Ebe Maaşı: 20.000 TL

Ortalama Ebe Maaşı: 23.000 TL

En Yüksek Ebe Maaşı: 28.000 TL

Bakanlık 2000 Ebe Alımı Yapıyor!

Sağlık Bakanlığı KPSS 2024/5 kapsamında yayımladığı duyuruya göre bünyesine 81 Şehir hastanelerde görevlendirilmek üzere Ebe alımı yapacak. İlan detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı 2024 Yılı 2000 Ebe Alımı Taban KPSS Kaç? Sağlık Bakanlığı 2024 Yılı 2000 Ebe Alımı Taban KPSS Kaç?

Kaynak: İşin Olsa