Ülkemizde kamu hastanelerinde ve özel sektör hastanelerinde bulunan ambulanslarda görev yapmak üzere ambulans şoförleri bulunmaktadır. Genel olarak pek çok hastanede ambulans bulunmakta olup bu ambulanslarda çalışmak üzere çok sayıda şoför bulunmaktadır.

Kimileri hayat kurtarmak kimileri ise iyi bir meslek olduğu düşüncesi ile ambulans şoförü olmayı tercih etmektedir. Peki ambulans şoförleri ne kadar maaş alıyor? İşin Olsa ekibi olarak sizlere ambulans şoförlerinin ne kadar maaş aldığını belirtiyoruz.

Ambulans Şoförü Olma Şartları Nedir?

Ambulans şoförü olmak isteyen adayların sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ön lisans ya da meslek liselerinin ilgili bölümlerinde eğitim görmüş, sertifika sahibi olması şartıdır. Daha sonra ise adayların B sınıfı bir ehliyete sahip olma şartı gelmektedir. Bu iki şartın yanı sıra ilk yardım sertifikası alması, Sağlık Bakanlığı’nın psikolojik analiz testlerinde yeterli olması ve ileri düzeyde araç sürebilme sertifikası gibi farklı şartları da sağlanması istenebilmektedir. Kamuda istihdam edilmek için ise adayların KPSS puanına sahip olmaları gerekmektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığında belirtilen niteliklere göre;

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak,

KPSS den Lise için P94 ve Ön Lisans için P93 puan türünden puan almış olmak,

Ambulans Şoförü Alımı Özel Şartları:

Sağlık Bakanlığı Ambulans Şoförü Alımı Maaşları:

Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam etmekte olan ambulans şoförlerinin maaşlarına bakıldığında genel olarak 27 bin liradan başlayan maaş aldıkları görülmekte olup bu tutar personelin görev yaptığı ilin büyüklüğüne ve iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Yine kişinin ailevi durumu, evli olup olmaması ve çocuğunun olup olmamasına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Kamu Ortalama Ambulans Şoförü Maaşları: 28.000 TL

Sağlık Bakanlığı En Düşük Ambulans Şoförü Maaşları: 20.000 TL

Sağlık Bakanlığı En Yüksek Ambulans Şoförü Maaşları: 40.000 TL

Özelde Ambulans Şoförü Maaşları:

Özel sektör firmalarında istihdam etmekte olan personellerin maaşlarına bakıldığında genel olarak 20 bin liradan başlayan maaşlar ile personellerin ambulans şoförü mesleğini yaptığı görülmektedir. Yine bu tutarda hastanenin büyüklüğü ve iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Özel Sektörde En Düşük En Düşük Ambulans Şoförü Maaşları: 19.000 TL

Özel Sektörde En Düşük Ortalama Ambulans Şoförü Maaşları: 21.500 TL

Özel Sektörde En Düşük En Yüksek Ambulans Şoförü Maaşları: 25.000 TL

DİĞER MESLEK MAAŞLARI BURADA

Sağlık Bakanlığı Ambulans Şoförü Alımı Başladı!

Sağlık Bakanlığından gelmiş olan duyuruya göre 2024 yılı 27 bin sözlşemeli personel alımı kapsamında 600 Ambulans şoförü alımı yapılacak. lan detayları için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı 600 Ambulans Şoförü Alımı Yapıyor! Lise - Ön Lisans Sağlık Bakanlığı 600 Ambulans Şoförü Alımı Yapıyor! Lise - Ön Lisans

Editör: Erhan İmamoğlu